První slova Soukalové o hrůze v horách: Záchranáři nechápali můj výkon. Jak noc překonala?

Moderátorka pořadu Showtime na CNN Prima NEWS a bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová vyrazila na kole do hor v italském Livignu. Potkaly ji ale komplikace a v terénu musela strávit noc. K přežití někdejší špičkové sportovkyni prý pomohla i dobrá fyzička. Díky ní byla schopna šplhat několik stovek metrů po skále. Italští záchranáři ji za tento výkon označili za „Wonder Woman“.

Gabriela Soukalová vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou Isabelkou. Těm se chtěla ve středu jen na pár hodit vzdálit a vyrazila na odpolední projížďku po přírodní stezce. Situace se ale značně zkomplikovala. „Bohužel v jednom místě byla přerušená cesta, protože se tam strhla celá stráň, tak mi dalo hodně zabrat s kolem tuhle překážku překonat. Vzhledem k tomu, že už jsem byla vysílená a chtěla jsem jet zpátky, snažila jsem se najít cestu přes GPS, až jsem došla do místa, kde jsem si uvědomila, že tam to kolo musím nechat,“ vysvětlila pro Showtime na CNN Prima NEWS.

Bývalá biatlonistka se dál vydala pěšky po vyznačené trase, po dvou kilometrech ale tato cesta náhle skončila. Její telefon se po několikahodinovém pobytu v přírodě a nepřetržitém využívání GPS navigace vybil. „Ve chvíli, kdy jsem došla do bodu, který jsem si stanovila za cíl, jsem pochopila, že to byl optický klam, že hráz zabíhala za zatáčku, takže tam nepokračovala, ale celou dobu byla vlastně na druhé straně,“ líčila Soukalová.

Noc strávila cvičením

V té chvíli věděla, že se už nedokáže za světla vrátit zpět a bude muset v horách strávit noc. Následně zúročila veškeré dovednosti a přepnula se do režimu „přežití“. Největší strach měla z medvědů. „Našla jsem si místo v závětří a vylezla kvůli zvěři výš nad břeh. Snažila jsem se i cvičit, abych neztrácela tělesnou teplotu a byla schopná v tom mrazu přežít,“ vysvětlila. Celou noc nespala a jen cvičila. Teploty v italském Livignu totiž v těchto dnech klesají až na minus sedm stupňů.

Druhý den ráno Soukalová věděla, že ji čeká další těžký úkol. „Došlo mi, že jediná moje záchrana bude vylézt nahoru po skále několik set metrů nad údolí. Čekala jsem, že ráno při rozednění bude kolem lítat vrtulník a hledat mě, ale oni pátrali na jiných místech, než kde jsem se vyskytovala,“ popsala. Honily se jí hlavou myšlenky, že je to osud a že si ji hory chtějí nechat. „Jsem ráda, že mám za sebou tolik let tréninku a takovou fyzičku, protože jinak by to bylo hodně náročný,“ sdílela nečekané okamžiky svého života Soukalová.

Italští záchranáři obdivovali její výkon

To, jak se se vším v přírodě vypořádala, nepochopili dokonce ani místní záchranáři, kteří nakonec moderátorku ve čtvrtek po poledni našli. „Když se mě ptali, kudy jsem byla schopna vylézt nahoru, tak jsem jim ukazovala tu cestu a oni mi řekli, že jsem ‚Wonder Woman‘, že by nevěřili, že to někdo může vylézt,“ líčila.

Gábina nakonec skončila jen odřeninami a únavou. Toho, na co se nejvíc těšila, tedy setkání se svou dcerou a partnerem, se dočkala hned večer, poté, co ji lékaři propustili. „Celou dobu, co jsem byla pryč, jsem si představovala to setkání, hlavně s maličkou a s Milošem. A když jsem je pak mohla obejmout, tak to byl asi nejhezčí okamžik v mém životě. To si člověk nedokáže ani představit, dokud něco takového nezažije,“ popsala své pocity Soukalová.

Tagy: