Sousedovi to zvedlo bazén, všude lítal plech. Lidé se vzpamatovávají z tornáda u Letovic

Začal strašný vítr, vzal s sebou garáž a vyvracel stromy. Sousedovi to vzalo dětský bazén, který se točil ve vzduchu. Tak svědci popisují řádění prvního letošního tornáda u Letovic. Ačkoliv nebezpečný jev nebyl příliš silný, zanechal po sobě řadu menších škod. Nikdo z lidí však nebyl zraněn.

Na své mobilní telefony zachytili obyvatelé několika obcí u Letovic na Blanensku bouři, která se do Jihomoravského kraje přihnala v pátek kolem 18. hodiny. Zatáhla se obloha a z temných mraků se spustil hustý déšť.

Bouřlivé počasí doprovodil silný vítr, ve Lhotě u Letovic řádilo dokonce malé tornádo, což potvrdili meteorologové ČHMÚ po zveřejnění videa od lovců bouřek ze skupiny Czech Thunderstorm Research Association.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nasliboval pomoc po tornádu na Moravě, pak měl s penězi utéct. Muži hrozí osm let vězení

„Začal strašný vítr, tak jsem vylítl ven, podívat se, co se děje. Vzal s sebou garáž, začal vyvracet stromy, pokračovalo to dál přes další zahrady až do lesa a směrem na Letovice. Tam to vzalo u souseda dětský bazén, který se točil ve vzduchu,“ líčil svědek Libor Ebner.

„Slyším chrastění plechu a najednou vidím, jak ve vzduchu létají plechy, tam pytel, všechno. Vzal jsem nohy na ramena a šel domů,“ uvedl další obyvatel z poškozených obcí Pavel Steiner. Bylo velké štěstí, že si přírodní živel vybral cestu přes zahrádky a nepřešel přes rodinné domy. Jedna z děr na střeše se rychlé opraví a chybějící tašky budou určitě brzy zpátky na svém místě.

Ebner má se svým kamarádem o víkendovou zábavu postaráno. Ze zničené zahrady musí odstranit vylomené stromy i poškozenou střechu. „Myslím si, že to bylo malé tornádo, protože bylo vidět i nad Letovicema, jak to vystoupalo vzhůru,“ doplnil muž. Právě domněnkám svědků dali za pravdu v sobotu odpoledne i meteorologové.

O tom, že dešti ani větru neporučíme, se při páteční bouřce přesvědčil taky fotbalový klub v Žereticích na Jičínsku. Ze šaten hráčů zbyly jen obvodové zdi a zhruba dvoumilionová škoda.

Tagy: