Spása jménem omikron? Část odborníků volá po rozvolnění. Ještě není konec, varuje WHO

Zatímco někteří čeští odborníci se nebrání razantnímu uvolnění opatření proti šíření koronaviru, šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus varuje před uspěchaným optimismem. Podle něj aktuálně nejrozšířenější varianta omikron neznamená konec pandemie.

Příkladem pro Česko může být pro někoho Velká Británie, kde mají sice desítky tisíc nakažených, zdravotnický systém ale situaci zvládá. „Loni 19. července Británie poprvé rozvolnila. A teď nám příroda umožnila odchod delty a příchod omikronu. To je takové laskavé pohlazení evoluční biologie. Žijme normální život, nebude to tak těžké,“ řekl v nedělní superdebatě v rámci pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský.

Přidal se k němu i epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Doba normálu se blíží mílovými kroky,“ odhadl a dodal, že zásadní restrikce by se mohly rozvolnit, protože už není nejdůležitější sledovat jen počet nakažených.

Jenže podobný názor nesdílí šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus, který na zasedání výkonné rady WHO koncem ledna naznačil, že optimismus z výskytu varianty omikron nesdílí. Mutace je sice nakažlivější než její předchůdkyně, ale podle dostupných dat z celého světa nezpůsobuje tak těžký průběh nemoci končící hospitalizací nebo v krajním případě smrtí.

„Je nebezpečné předpokládat, že omikron bude poslední variantou a že jsme na konci hry. Naopak, globálně jsou ideální podmínky pro vznik dalších variant,“ citovala Ghebreyesuse agentura Reuters.

Varování šéfa WHO

Šéf WHO, který se uchází o své druhé funkční období, zároveň vyzval k disciplíně a jednotě v boji proti pandemii, která vstoupila před měsícem už do třetího kalendářního roku. „Musíme spolupracovat, abychom ukončili současnou akutní fázi pandemie. Nemůžeme dopustit, aby se nadále vlekla a kolísala mezi panikou a zanedbáváním,“ zdůraznil.

Na rozdíl od Prymuly nebo Hostomského je proti rušení covidových opatření prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ten ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že rozvolňovat určitě nemůžeme. „To by udělal jen šílenec. To, co jinde udávají za rozvolnění, u nás považujeme za normální stav,“ řekl Kubek, podle kterého je sice omikron méně nebezpečný než delta, Česko by však nemělo usnout na vavřínech.

Ministr zdravotnictví Válek v sobotu naznačil, že je ve hře vstup do restaurací i pro neočkované. „Vím přesně, jak vše bude probíhat do konce února a co bude v březnu. První informace o dalších krocích se dozvíte ve středu po vládě,“ napsal ministr v SMS webu Novinky.cz.

„Budeme vyhodnocovat situaci. Pokud nepřijde další vlna, přijde na řadu rozvolnění,“ řekl mluvčí resortu Ondřej Jakob. Bližší informace by ale měl ministr zdravotnictví oznámit ve středu po jednání Fialova kabinetu.

Vláda tím může reagovat na krok Rakouska, které většinu opatření pro neočkované zrušilo. Na druhou stranu je zapotřebí zmínit, že v zemi našich sousedů bude vakcinace od úterý povinná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda
Politika

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:07

Ukrajinská policie objevila v Charkovské oblasti po jejím zářijovém osvobození 18 mučíren

20:39

Co zapříčinilo poškození plynovodů Nord Stream?

20:10

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 1,1 miliardy dolarů

19:43

Rusko vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream jako mezinárodní terorismus

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.

Pane Messi, prosím podpis na má nahá záda. Zarputilí pořadatelé málem srazili i fotbalistu

Lionel Messi si při své službě vlasti připsal už 90 gólů. Na kulatou metu se argentinský fotbalista dostal díky přátelskému utkání s Jamajkou hraném ve Spojených státech amerických. Vyjma dvou gólů zaujala i jeho ochota podepsat se vetřelci z řad fanoušků na holá záda. Pořadatelská služba zuřivě zasáhla, přesto sedminásobný vítěz Zlatého míče stihl zanechat na těle žadatele aspoň část své signatury.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Italové splnili přání Orbánovi, Kreml cítí šanci. Zablokuje Meloniová ruské sankce?

Od mezinárodně uznávaného a mezi Italy nezvykle populárního premiéra Maria Draghiho ke zřejmě nejpravicovější premiérce od dob fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Zatímco Evropská unie vzhlíží k novému kabinetu v Itálii s obavami, protože bude euroskeptický, ruce si mne maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v pravděpodobné premiérce Giorgii Meloniové vidí spojence proti pokračování ruských sankcí. Svou šanci vycítil i Kreml, který okamžitě nahodil „udičku“ směr Řím.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?