Šperky vyrábí na Bali a světí je. Tomáš Zempliner své podnikání založil na spiritualitě

Úspěch těchto českých šperků se vyrovná i těm v zahraničí. Firma Mooyy vyrábí totiž šperky, které jsou inspirované spiritualitou a svěcené na Bali. Tam se také vyrábí. Za každým kouskem tedy stojí několik příběhů. Tomáš Zempliner se pro takový koncept výroby šperků nadchl a otcovu firmu v roce 2017 převzal, aby jí tímto směrem vedl.

Tomáš Zempliner převzal firmu po svém otci v době, kdy byla její ekonomická situace špatná. Zároveň byla špatně nastavena prodejní strategie a marketing. Ten byl podle jeho slov nesourodý. „Nejen s tím, ale i s dalšími problémy jsem se musel zpočátku vypořádat. Za první dva roky provozu byla ztráta firmy čtyři miliony korun. Proto se ji otec snažil prodat pouze za jeden milion, ale ani to se nepodařilo,“ vzpomíná Tomáš Zempliner.

„Spiritualitu možná najdeme už v samotném názvu firmy Mooyy. Slovo se totiž čte jako „můj“ a je tak kladen důraz na osobní povahu šperků,“ říká.

Hned zpočátku po převzetí firmy musel přebudovat e-shop. Měl totiž představu, že firma bude prodávat primárně online. Po úspěšných Vánocích se ale vyskytla možnost pronajmout si malý obchod. Po dlouhém rozmýšlení se Tomáš rozhodl, že do toho půjde. Tak vznikl první kamenný obchod na Starém městě v Praze. „Od té doby jsem pochopil, že je pro existenci šperkařské firmy nutné právě kamenné obchody budovat,“ říká podnikatel.

Šperky jsou založeny na filozofii duchovna. Vy na takové věci věříte?

Věřím. Mám svůj soubor spirituálních hodnot. Jsem velmi pověrčivý a rozhodně bych se bál sil, které nejsme schopni vnímat.

Dá se spiritualita vůbec brát jako byznys?

Naši zákazníci by asi řekli, že ano. Vidíme to i díky tomu, že právě ty šperky, založené na spirituálnu, jsou ve velké oblibě. A já mezi duchovním a podnikatelským světem hledám balanc. Zároveň hledám pokoru vůči věcem, které nejsem schopen ovlivnit.

Šperky vyrábíte na Bali. Proč zrovna tam?

Pravdou je, že částečně šperky vyrábíme v Praze, ale z větší části právě na Bali v malém rodinném šperkařstvím. Výroba na Bali je nepoměrně levnější. Což je i hlavní důvod, proč jsme schopni nabízet šperky za kompetitivní ceny vůči naší konkurenci. Zároveň to ale nese i určité komplikace v komunikaci a rozdíly ve výrobních technologiích. Na Bali totiž převažuje ruční práce a tradiční přístup k věcem. Tak je výroba často narušena náboženskými a komunitními slavnostmi a svátky, a tomu se musíme přizpůsobovat.

Na Bali dokonce šperky světí. Co je na tom pravdy?

To pravda je. Můžete je světit téměř na cokoliv si přejete. Třeba na mládí, krásu nebo vyrovnanost. Ale můžete je světit i tak, aby vám přinesly obchodní úspěch. Probíhá to tak, že si pozvete mnicha, který přijde a obdobou svěcené vody při zapálených vonných tyčinkách šperky posvětí.

Jaké máte plány do budoucna?

Ještě letos chceme otevřít pobočku v Bratislavě a zároveň na Slovensku šperky prodávat online. Bude to tedy naše první zahraniční expanze.

Celý rozhovor s Tomášem Zemplinerem sledujte v rozhovoru, který najdete výše...

Sledujte pořad Úspěšní

Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří se nevzdali a šli za svým snem. Často narazili i na obtížné překážky, ale našli způsob, jak bojovat. Vymysleli unikátní projekt nebo podnikání a dnes jsou inspirací a motivací pro každého, kdo touží něco dokázat. Všechny díly pořadu najdete ZDE.

Děkujeme firmě Basicatory za výpůjčku oblečení pro moderátorku pořadu Úspěšní.

Tagy:
šperky Úspěšní Mooyy Tomáš Zempliner

Hlavní zprávy

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?
Andrej Babiš

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:44

Ukrajinci sestřelili dron Orlan-10 v Chersonské oblasti a ruskou stíhačku Su-35 v Mykolajivské oblasti.

06:22

Ukrajinci hlásí další úspěch na jihu země

06:02

AP: Zemědělství v první linii. Bomby narušily klíčový ukrajinský průmysl

05:20

Reuters: USA připravují novou vojenskou pomoc Ukrajině

Mobilizace se zvrtává, děsí i KHL: Lži, povolávají také hráče, volá o pomoc kustod

Vyhlášená částečná mobilizace vyděsila statisíce Rusů. Skupují last-minute letenky za přemrštěné částky, auty prchají do Gruzie, Kazachstánu nebo Mongolska, jeden muž se dokonce zoufale pokusil dostat do Estonska na paddleboardu. Tuší totiž, že se stav pohotovosti nemusí týkat jen osob s předchozími vojenskými zkušenostmi, jak avizoval Kreml. Což dokládá i vzkaz kustoda klubu Kunlun hrajícího hokejovou KHL.

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Pospíšil se opřel do Pirátů: Nejsou nám nadřazení, přesto si diktují. Jednají nečestně

Povolební vyjednávání v Praze jsou teprve na začátku, už nyní však přichází první střety. Piráti, kteří ve volbách obsadili třetí místo, vítězné koalici Spolu diktují podmínky. S tím zvolený zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu 360° silně nesouhlasil. Možnému spojenci vyčítá, že jedná nečestně a v médiích zmiňuje pouze tu nejlíbivější podmínku.

Celá Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian bez proudu. Zesilující bouře teď míří na Floridu

Poté, co se Kubou přehnal hurikán Ian, zkolabovala na ostrově elektrická síť a celá země zůstala bez proudu. S odvoláním na úřady o tom informovaly agentury Reuters a AP. Živel udeřil v úterý na západní část Kuby jako hurikán třetí kategorie z pěti, úřady kvůli němu nechaly evakuovat na 50 000 lidí. Bouře nyní míří na americkou Floridu a panují obavy, že by mohla nad mořem zesílit na hurikán čtvrté kategorie.

Evropský Watergate. Pegasus je nebezpečný a nemá legitimní využití, kritizuje Kolaja

Hned několik evropských vlád čelí vážnému podezření z toho, že pomocí izraelského softwaru Pegasus ilegálně sledovaly zástupce opozice či „nepohodlné“ novináře. Někteří politici již aféru označili za evropský „Watergate“. Vymkl se systém, jehož původním účelem bylo bojovat proti terorismu či organizovanému zločinu, kontrole? Například europoslanec a 1. místopředseda Pirátů Marcel Kolaja Pegasus označil za velmi nebezpečný nástroj, který kvůli svým vlastnostem nemá legitimní využití.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.