Spor kvůli okupaci. Jelimana Farského bych poslala do koncentráku, šokovala Babišová

Poslankyně Andrea Babišová (ANO) čelí ostré kritice za svůj výrok, který v souvislosti s výročím srpnové okupace adresovala místopředsedovi hnutí STAN a bývalému poslanci Janu Farskému. „Tady toho jelimana bych poslala na čtrnáct dnů do koncentráku, aby pochopil tu vděčnost za osvobození ruskými vojsky (v roce 1945, pozn. red). Jinak nepochopí,“ napsala politička na Facebook. Svůj příspěvek později smazala.

„21. srpna 1968 Sovětský svaz definitivně potvrdil, že v 2. světové válce neosvobozoval, ale dobýval. Díky všem, kteří nás dostali do NATO a EU. Patříme na Západ, pokazit si to už můžeme jen sami,“ napsal Jan Farský na Twitter v neděli. Učinil tak u příležitosti 54. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se SSSR do Československa v roce 1968.

Na příspěvek místopředsedy Starostů později reagovala poslankyně Andrea Babišová. „Každý den vypadne z těchto negramotů za STAN nějaké moudro. A že se kluci trumfují, kdo bude ten nejlepší. Tady toho jelimana bych poslala na čtrnáct dnů do koncentráku, aby pochopil tu vděčnost za osvobození ruskými vojsky. Jinak nepochopí,“ uvedla poslankyně na svém Facebooku.

Její vyjádření pak lidé začali šířit po sociálních sítích. Většina komentujících považuje výroky Babišové za skandální. Politička později svůj příspěvek smazala. Do té doby si však mnoho uživatelů včetně Farského udělalo screen.

Hnutí ANO zatím mlčí

„Tak já nevím, paní poslankyně, ale posílat lidi za názor, navíc podložený fakty, do koncentráku? To dělaly totalitní režimy, které už u nás naštěstí nevládnou a vládnout snad ani nebudou. A co na to Andrej Babiš? Souhlasíte s tím? Taky byste řekl: šup tam s ním?“ ptal se Farský.

Hnutí ANO se zatím k incidentu oficiálně nevyjádřilo. „Já se k tomu vyjadřovat nebudu, protože o tom ani nevím,“ řekl manažer hnutí ANO Jan Richter na dotaz webu Seznam Zprávy a poté prý zavěsil telefon.

Naopak své stanovisko již zveřejnilo hnutí STAN: „Poslankyně hnutí ANO Andrea Babišová píše svým politickým oponentům, že by je deportovala do koncentračního tábora. Doufáme, že to teď v centrále ANO vypadá nějak takhle.“ K tomu Starostové zveřejnili fotku známé scény s tabulí ze seriálu Simpsonovi. Své pohoršení nad výstupem Babišové zmínila i hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Andrea Babišová vstoupila do hnutí ANO v roce 2014. I když se to v jejím případě přímo nabízí, se svým předsedou Andrejem Babišem není příbuzná, jde pouze o shodu jmen. Poslankyní se stala v roce 2017, když byla zvolena z osmého místa kandidátky ANO v Moravskoslezském kraji. Svůj mandát pak ze stejné pozice obhájila při volbách v roce 2021.

Tagy: