Spor uvnitř koalice: Svoboda se vedení Prahy nebude moci věnovat naplno, vzkázal Peksa

Ani společná účast ve vládě nezabraňuje rivalitě mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráty v případě blížících se komunálních voleb. Například europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) upozornil, že kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda (ODS) je zároveň poslancem, což z oficiální kandidátní listiny trojkoalice není na první pohled patrné. Podle Peksy přitom nemůže pozici primátora vykonávat naplno někdo, kdo je zároveň zákonodárcem.

„Máte chybu na svém webu. U vašeho kandidáta na primátora vypadla informace, že je poslancem. Někdo by si pak mohl myslet, že se bude vedení města věnovat na plný úvazek. Předem díky za opravu,“ vzkázal Peksa ironicky koalici Spolu na Twitteru.

Pravdou je, že trojkoalice na svém webu v náhledu u Svobody zmiňuje pouze funkce „lékař“ a „zastupitel hlavního města Prahy“. Že je lídr pražské kandidátky Spolu také členem dolní komory Parlamentu, lze zjistit až po rozkliknutí jeho profilu.

„Pane europoslanče, stačí kliknout na detail o kandidátovi. Tam je napsáno, že je poslanec. Je vidět, že internet je vaše moře,“ reagovala koalice Spolu prostřednictvím svého pražského účtu. Piráti dlouhodobě protestují proti kumulaci politických funkcí.

Svoboda zatím skutečně nevyloučil případnou souběžnou činnost vykonávání pozice primátora a poslance. „Hrozně nemám rád, když někdo dopředu říká jasné ne nebo ano, a pak to nakonec často nedodrží. Ono i možnost intervenovat v Parlamentu za hlavní město má svoje výhody,“ přiznal člen ODS v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Nutno podotknout, že Piráti již své zásady ohledně nekumulování funkcí výrazně porušili, když se šéf strany Ivan Bartoš stal ministrem pro místní rozvoj, ale zároveň se nevzdal poslaneckého křesla. V případě, že by tak Bartoš tehdy učinil, ve Sněmovně by ho nahradila Jana Oubrechtová z hnutí STAN, čímž by Piráti nenávratně přišli o poslanecký mandát a zbyla by jim pouze tři křesla.

Strana v této souvislosti prosazuje takzvaný klouzavý mandát, což by poslancům v případě vládní účasti umožňovalo dobrovolně předat poslanecké křeslo náhradníkům pouze do doby, dokud by měli angažmá v kabinetu. Tento návrh ale v říjnu minulého roku neprošel Senátem.

Komunální volby se uskuteční 23. a 24. září. Podrobnosti o tom, jak volit strany či kandidáty, si můžete přečíst pod tímto odkazem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců
Ukrajina

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

07:50

Ruské ozbrojené síly se podle Ukrajiny dále soustředí na obklíčení Lysyčansku

07:33

Ruská federace se snaží získat zpět ztracené pozice u Charkova, píše agentura Unian

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Patří do výbavy astronautů, mají ho i prezidenti. Švýcarský armádní nůž slaví 125. výročí

Nejznámější kapesní nůž slaví 125 výročí svého vzniku. Tradičně bývá červený a má na sobě bílý kříž značící zemi původu – Švýcarsko. Proto se mu také říká švýcarský armádní nůž. Ovšem nevyužívají ho jen vojáci, často se nachází také v kapsách skautů, trampů či turistů, ale i manažerů. A také prezidentů

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.