Pár kostek ledu a folie. Tipy, jak si v neúnosných vedrech ochladit byt i bez klimatizace

Nastavit si větrák na sebe může být příjemné, ale ne nejefektivnější řešení

Lidové rady na ochlazení bytů

Horké dny, kdy teploty překonávají tropickou třicítku, jsou pro mnohé z nás téměř nesnesitelné. Řešením je ochladit nejen sebe, ale snížit také teplotu v bytě. Klimatizace je ale drahá. Připravili jsme proto několik tipů, jak toho dosáhnout jen za pár korun.

Snížit teplotu v bytě není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Ty nejjednodušší vychytávky redakci CNN Prima NEWS prozradil známý kutil Láďa Hruška. „Jako vychytanou domácí klimatizaci doporučuji obyčejný kancelářský větrák. Jeho účinek si zesílíme tím, že před něj umístíme na talíř nebo misku kostky ledu,“ poradil moderátor pořadu Vychytávky Ládi Hrušky.

V bytě byste si pak podle něj měli zatemnit okna a přes den nevětrat. „Nastává řada na další vychytávku doslova za babku, kterou je izotermická fólie, kterou pořídíte v každé lékárně,“ řekl dále Hruška.

Fólie stojí asi padesát korun a je tak tenká, že i když odráží teplo, propouští sluneční světlo. Navíc ji stačí instalovat jen do oken, kudy do bytu slunce praží nejvíc. Takhle můžete překvapivě snížit teplotu v pokoji až o několik stupňů.

Dávejte pozor na mazlíčky

Led vám dobře poslouží nejen v případě, že si chcete vyrobit domácí klimatizaci, ale můžete s ním celkově ochladit svůj byt. Naplníte si jím misky a rozmístíte je v jednotlivých místnostech. Někdo místo ledu používá ručníky namočené ve studené vodě.

Neměli byste zapomínat ani na domácí mazlíčky, kteří snáší vedro ještě hůř než lidé. Odborníci doporučují venčit je před východem slunce, nevystavovat je vedru a klidně jim pustit větrák.

„Moje fenka Mia má nejradši, když se jí chladí studeným ručníkem packy, bříško a ideálně, když je nejhůř, tak na ni mokrý ručník hodím celý,“ uvedl dále Hruška.

Horké počasí přetrvává v Česku od úterý a podle meteorologů vydrží i několik následujících dní. Odborníci proto lidem doporučují pít dostatek nealkoholických nápojů a omezit pohyb hlavně kolem poledne a odpoledne. Varují rovněž před úpalem a úžehem a rychlými přechody mezi klimatizovanými a rozpálenými prostory. Ve stínu a v klidu by měli zůstávat zejména lidé se zdravotními obtížemi, senioři a malé děti.

Zároveň upozorňují motoristy, aby v rozpálených autech ani na krátkou dobu nenechávali děti a zvířata.

Tagy: