Pár kostek ledu a folie. Tipy, jak si v neúnosných vedrech ochladit byt i bez klimatizace

Horké dny, kdy teploty překonávají tropickou třicítku, jsou pro mnohé z nás téměř nesnesitelné. Řešením je ochladit nejen sebe, ale snížit také teplotu v bytě. Klimatizace je ale drahá. Připravili jsme proto několik tipů, jak toho dosáhnout jen za pár korun.

Snížit teplotu v bytě není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Ty nejjednodušší vychytávky redakci CNN Prima NEWS prozradil známý kutil Láďa Hruška. „Jako vychytanou domácí klimatizaci doporučuji obyčejný kancelářský větrák. Jeho účinek si zesílíme tím, že před něj umístíme na talíř nebo misku kostky ledu,“ poradil moderátor pořadu Vychytávky Ládi Hrušky.

V bytě byste si pak podle něj měli zatemnit okna a přes den nevětrat. „Nastává řada na další vychytávku doslova za babku, kterou je izotermická fólie, kterou pořídíte v každé lékárně,“ řekl dále Hruška.

Fólie stojí asi padesát korun a je tak tenká, že i když odráží teplo, propouští sluneční světlo. Navíc ji stačí instalovat jen do oken, kudy do bytu slunce praží nejvíc. Takhle můžete překvapivě snížit teplotu v pokoji až o několik stupňů.

Dávejte pozor na mazlíčky

Led vám dobře poslouží nejen v případě, že si chcete vyrobit domácí klimatizaci, ale můžete s ním celkově ochladit svůj byt. Naplníte si jím misky a rozmístíte je v jednotlivých místnostech. Někdo místo ledu používá ručníky namočené ve studené vodě.

Neměli byste zapomínat ani na domácí mazlíčky, kteří snáší vedro ještě hůř než lidé. Odborníci doporučují venčit je před východem slunce, nevystavovat je vedru a klidně jim pustit větrák.

„Moje fenka Mia má nejradši, když se jí chladí studeným ručníkem packy, bříško a ideálně, když je nejhůř, tak na ni mokrý ručník hodím celý,“ uvedl dále Hruška.

Horké počasí přetrvává v Česku od úterý a podle meteorologů vydrží i několik následujících dní. Odborníci proto lidem doporučují pít dostatek nealkoholických nápojů a omezit pohyb hlavně kolem poledne a odpoledne. Varují rovněž před úpalem a úžehem a rychlými přechody mezi klimatizovanými a rozpálenými prostory. Ve stínu a v klidu by měli zůstávat zejména lidé se zdravotními obtížemi, senioři a malé děti.

Zároveň upozorňují motoristy, aby v rozpálených autech ani na krátkou dobu nenechávali děti a zvířata.

Tagy:

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.