Hrozí další zvýšení daní? Musíme hledat dodatečné zdroje příjmů, naznačil Jurečka

Debata o zvyšování daní je zase na stole. Vláda plánuje zavedení takzvané sektorové daně. Není ale vyloučeno, že kabinet půjde i dál. Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky by o tom mohla jednat už v úterý. Někteří ekonomové zvažují třeba znovuzavedení superhrubé mzdy.

Bez vyšších daní to nepůjde. To říkají někteří ekonomové v souvislosti s hledáním příjmů do státního rozpočtu. „Myslím si, že k nim nakonec vláda bude muset sáhnout,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Jenže zvýšení daní opakovaně odmítala. „Určitě by se neměly zvedat daně zaměstnancům. Trpí inflací, stát by jim neměl brát peníze,“ sdělil Štěpán Křeček, poradce premiéra Petra Fialy.

Názory na daně nejsou jednotné ani mezi politiky. Třeba šéf lidovců nedávno prohlásil, že by chtěl dočasně zvýšit daně lidem, kteří mají vyšší příjmy. Sklidil za to ale kritiku. „Všichni představitelé pěti stran se shodují, že je nutné hledat dodatečné daňové příjmy, jen je otázka v názvosloví a odkud ty dodatečné příjmy mají přijít,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Reálnější obrysy má takzvaná válečná daň. Vláda ji plánuje zavést pro firmy, které mají kvůli inflaci vyšší zisk. Kabinet to chce dojednat do konce roku. „Zatím je diskutována na expertní úrovni, tedy na úrovni Národní ekonomické rady vlády (NERV). Ta má připravit návrh, koho by se tato daň týkala, a další detaily, jako je případná výše daně,“ uvedlo ministerstvo financí.

„Malí a střední podnikatelé by nemuseli být tou daní zatíženi, je to v počátku debat,“ popsala v pořadu Partie na CNN Prima NEWS Markéta Pekarová Adamová. „Jednou to byla Jurečkova progresivní daň, pak windfall tax, vláda by si to měla za zavřenými dveřmi říct,“ reagovala bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Objevují se i názory na znovuzavedení superhrubé mzdy, kterou zrušila před třemi lety ODS společně s hnutím ANO. „Vrátit to nikoliv na 20, ale na 17,5 procenta, v takovém případě by si vláda přišla na 50 až 60 miliard korun,“ řekl ekonom Kovanda. Podle Jurečky by se mělo o hledání dodatečných daňových příjmů diskutovat už v úterý na neformálním jednání.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem
Věda a technologie

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Infobox
sledujeme živě
21:35

Hnutí spOLečně, ProOlomouc a Piráti chtějí v Olomouci vládnout s ANO

21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).