Státní podpora stavebního spoření? Přežitek, tvrdí ekonomové. Lidovci rušení odmítají

Rodina počítá své úspory, které se jí kvůli inflaci snižují

Vláda Petra Fialy (ODS) hledá úspory na další roky. Nejnovější návrh ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zní, že by se měla snížit či přerušit státní podpora pro stavební spoření. K tomu se kloní i ekonomové. Mnohem lepší jsou prý i termínové vklady nebo spořící účty. Proti jsou naopak koaliční lidovci.

Návrh šéfa státní kasy je pouze v rovině diskuzí a úvah. Při jeho prosazení by šlo o zásah týkající se více než tří milionů lidí. Stát přispívá na účty maximální částkou dva tisíce korun ročně. Státní kasa by tímto škrtem přišla o čtyřmiliardovou zátěž.

Bez státní podpory by se obešli také ekonomové, které oslovila redakce CNN Prima NEWS. Podle nich je v případě těchto spořících účtů přežitá. „Zvýhodňuje jeden konkrétní produkt na trhu před všemi ostatními. Přitom se nejedná o nijak specifický produkt jako v případě penzijního připojištění,“ řekl poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ekonom také připomíná, že naspořené prostředky ze stavebního spoření se mohou využít různými způsoby. „Takže nemůžeme říct, že by se tímto produktem nějak systémově řešila problematika špatně dostupného vlastnického bydlení,“ dodal.

Souhlasně se vyjadřuje i hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka. Podle něj byla státní podpora historickým opatřením, které však v současné době postrádá smysl. „Ano, na trhu existuje řada zajímavých příležitostí ke spoření. Spotřebitel musí vybírat dle vlastní finanční situace, horizontu investice/spoření, účelu, míře rizika, kterou je ochoten akceptovat, a dalších,“ sdělil CNN Prima NEWS.

Peníze do nemovitostních fondů

Sám navrhuje hned několik náhrad stavebního spoření. „V současné době jsou vzhledem k výši úrokových sazeb a situaci na trhu stále zajímavější klasické spořící účty, termínované vklady, repo fondy a fondy zprostředkující nákup českých a případně jiných státních dluhopisů, které mají velmi zajímavý výnos a relativně nízkou míru rizika,“ připomněl Peterka.

Shoda však nepanuje u politických představitelů. Návrh je z dílny ODS, který však chce Zbyněk Stanjura ještě diskutovat. Odmítavě se staví opozice, která nápad vnímá jako katastrofu. Proti se však přidávají i lidovci, kteří tvoří spolu s TOP 09 a ODS koalici Spolu. „Předsednictvo KDU-ČSL odmítá ukončení státní podpory u stavebního a důchodového spoření,“ uvádí usnesení strany.

Lidovci tak nechtějí rušit státní podporu produktu, dokud se nenajde jiná alternativa. „Obzvlášť v takto těžké době. Změna by se negativně mohla dotknout až 3,2 milionu lidí,“ pronesl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík. Koalice bude o návrhu ještě jednat. S další diskuzí souhlasí i koaliční TOP 09.

Pokud by však státní podpora měla skončit, nabízí ekonom investiční společnosti Natland Petr Bartoň zajímavý scénář, kam peníze převést. „Dva tisíce z dvaceti tisíc, tedy deset procent, je výnos, kterého je těžké dosáhnout i při dnešní vysoké inflaci. Nicméně vydělávat a zároveň napomáhat tomu, aby se v Česku stavělo, a tak se brzdilo tempo růstu cen bytů, mohou například skrze vkladů do investičních nemovitostních fondů. Výnosem pak mohou spolufinancovat své vlastní budoucí bydlení podobně, jak je nyní spolufinancují ze státní podpory stavebního spoření,“ řekl pro CNN Prima NEWS Bartoň.

Tagy: