
Prezident Miloš Zeman věří, že 28. října už bude moct osobně předávat státní vyznamenání. Loni byl ceremoniál vinou pandemie zrušený. Na čtyřicet osobností tak ocenění převezme s ročním zpožděním. Hlava státu by ale k loňským nominantům mohla letos přidat i další. Někteří poslanci navrhují ocenit třeba epidemiologa Jiřího Berana.
Mezi vyznamenanými bude naopak chybět předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, jehož ocenění Zeman před nedávnem odvolal. Rychetský se hlavě státu znelíbil poté, co jím vedený Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Podle Zemana tím poškodil Česko. „Tomu se mohu jenom zasmát. Upřímně řečeno, trošku jsem měl s udílením problémy a problémy mi odpadly,“ sdělil Rychetský v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Prezident Miloš Zeman věří, že 28. října už bude moct osobně předávat státní vyznamenání. Zdroj: CNN Prima NEWS
Prezident Miloš Zeman věří, že 28. října už bude moct osobně předávat státní vyznamenání. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zbylých 37 vyznamenaných či jejich zástupců dostane ocenění 28. října. Sám Zeman věří, že ceremoniál už tradičně bude ve Vladislavském sále. Podle hradního mluvčího je možné, že hlava státu loňský seznam do podzimu ještě rozšíří o další jména.
Návrhy prezidentovi dává i Sněmovna, Senát a také „obyčejní lidé“. Poslanci podvýboru k tomu určenému přijímali tipy od občanů do posledního března. Prý obdrželi celkem šest jmen. „Návrhů je v tuto chvíli méně, než na kolik jsme zvyklí, běžně jich bývá kolem 40. Na druhou stranu teď ještě běží do 26. dubna termín pro poslance,“ vysvětlil předseda podvýboru pro návrhy na státní vyznamenání Vojtěch Pikal (Piráti).
Finální seznam se schválí v květnu
Nominace podali i někteří poslanci. Patrik Nacher (za ANO) navrhuje vyznamenat 91letého architekta Miroslava Řepu, Ondřej Veselý (ČSSD) in memoriam podplukovníka Františka Štamprecha, kterého popravili nacisti.
A Leo Luzar (KSČM) chce zase ocenit práci epidemiologa a vakcinologa Jiřího Berana. „Projevil docela výraznou občanskou odvahu a představil veřejnosti i jiné možnosti podpůrné léčby covidu než drahými preparáty. Samozřejmě to podávám i s jeho souhlasem,“ dodal Luzar.
Finální seznam Sněmovna zpravidla schvaluje v květnu. Ještě před prázdninami ho posílá prezidentovi.