Strop teprve přijde. Vyždímáno maximum. Jak experti po Euru vnímají reprezentaci?

Postup do čtvrtfinále fotbalového Eura v podání české reprezentace si zaslouží jen kladné hodnocení, a to hlavně skrze skolení silných Nizozemců v osmifinálové fázi. Ale byl to pro současný tým Jaroslava Šilhavého strop? Nebo má ještě prostor růst a vyždímat ze sebe více? Na toto téma odpovědělo pro CNN Prima NEWS pět expertů.

Výhra nad Skoty, remíza s Chorvaty, těsná porážka od Angličanů, vítězství s Nizozemskem a nakonec prohra s Dány. Výsledkově to kolem a kolem bylo pro družinu trenéra Jaroslava Šilhavého vydařené mistrovství Evropy. Je ale otázkou, jestli výběr dosáhl na maximum svého potenciálu. Názory se různí.

Má současná česká reprezentace svůj vrchol teprve před sebou?

Martin Hašek – spíše ne

Podle mě jsme dosáhli vynikajícího výsledku. A dosáhli jsme ho s hráči, kteří zdaleka nemají tu kvalitu, na kterou jsme byli zvyklí například kolem Eura 2004. Tehdy jsme turnaj chtěli oprávněně vyhrát, protože jsme měli celou řadu fotbalistů, kteří hráli nejprestižnější soutěže v nejšpičkovějších klubech. A v nich zastávali důležitou pozici.

Momentálně to tak není. Jsme rádi, když vůbec máme v těch zmiňovaných ligách nějaké hráče. Z tohoto pohledu jsme na letošním šampionátu vyždímali maximum. Nejsem přesvědčený o tom, že naši hráči budou po Euru odcházet do Liverpoolu, Paris Saint-Germain a tak dále. Nejsou tu fotbalisté, kteří by mohli spojit své jméno s velkými kluby. Až tedy na Adama Hložka. Je nepravděpodobné, že bychom letošní úspěch měli překonat. A velmi málo pravděpodobné, že ho zopakujeme. Hvězdy nám totiž byly nakloněny. Zápasy, které jsme zvládli, mohly za určitých okolností dopadnout hůř.

Nejvíce ligových startů nasbíral v dresu Sparty. Tu později také trénoval, naposledy byl koučem Bohemians Praha 1905.

David Holoubek – ano

Na Euru podle mě reprezentace ukázala momentální maximum. V následujících letech – třeba na mistrovství světa v Kataru – však mohou předvést svůj úplný strop. Prostor pro zlepšení tam je, ale je to dané tím, že v tuto chvíli kluci stále rostou. Budou zkušenější a vyšší fotbalový věk může výkony ještě posunout.

Trenér, který s řemeslem začínal v rodném Humpolci už ve 20 letech. Krátce vedl pražskou Spartu, Slovan Liberec, nyní je koučem reprezentace do 18 let.

Vladimír Šmicer – nevím

Čtvrtfinále je úspěch, skvělý výsledek. Ale nevím, jestli měl a má tým na víc. To lze těžko posoudit. Podle mě reprezentaci oproti posledním rokům dost pomohlo, že v ní bylo dost hráčů ze Slavie, z níž si přenesli výbornou formu. Vezli se na vítězné vlně, udělala se dobrá parta a z toho těžila reprezentace. Bylo tomu podobně jako na Euru 2012, kdy tým stál na jádru plzeňských fotbalistů.

Legenda Slavie Praha, české reprezentace i anglického Liverpoolu. Během kariéry absolvoval tři mistrovství Evropy.

Ladislav Vízek – možná ano

Osobně si myslím, že reprezentace může být ještě silnější. Už teď šel tým nahoru. Ale aby se to ještě zlepšilo, je potřeba několika úprav. Chce to nějakého kreativního záložníka. Jinak budu mít za to, že toto mužstvo dosáhlo maxima. Každopádně mají před sebou ještě několik let, uvidíme. Jisté je to, že tým nebude dělat ostudu. Po těch letech, co jsme přetrpěli, je to pěkné zjištění.

Určitý progres za poslední dobu spočívá v tom, že se hráči více poznali, zvykli si na sebe – to je strašně důležité. Cykly předtím byly strašidelné. Sestava se neustále točila, hrál pořád někdo jiný. Teď si to sedlo, mají větší sebevědomí. Kór nyní po mistrovství Evropy. Tým je neuvěřitelně pracovitý. Jen mi vrtá hlavou, proč více nehrál Hložek, ten kluk je šikulka. Protože je příliš mladý? Přesně takovéto typy potřebujeme.

Ikona československé reprezentace, získal s ní zlatou medaili na olympiádě v Moskvě. Na klubové úrovni hrál nejdéle za Duklu Praha.

Stanislav Vlček – ano

Věřím, že náš mladý tým dokáže zúročit zkušenosti na další velké akci. Když jsem kluky na Euru viděl, strop to určitě není. Mužstvo samozřejmě musí zůstat pohromadě a oporám se musí dařit. Na dalších akcích tak můžeme předvádět ještě daleko lepší výkony.

Někdejší hráč reprezentace, největší část kariéry strávil ve Slavii Praha, kde nyní působí jako vedoucí A-mužstva.

Tagy: