Válka o cibuli: Supermarkety upřednostňují novozélandskou před českou. Ministr Nekula zuří

Česká pole jsou plná cibule, regály v supermarketech jsou také plné cibule – ovšem té z Nového Zélandu. Na paradox upozornila Agrární komora. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na obchodní řetězce apeluje, aby zeleninu z druhého konce světa stáhly z prodeje. Supermarkety se brání, že čeští zemědělci chtějí za cibuli moc peněz.

Osmnáct tisíc kilometrů. Taková vzdálenost je vzdušnou čarou mezi Českem a Novým Zélandem. I přes takto obří dálku se však do Česka dováží novozélandská cibule, která je v těchto dnech na pultech supermarketů. I proto ministr zemědělství zuří. „To je exces, když jsem to viděl, tak jsem se chytil za hlavu. Obrátili jsme se na všechny obchodní řetězce, aby se těmto extrémům vyhýbaly,“ uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

„Když si chcete udělat guláš, tak potřebujete cibuli, kdyby nebyla naše, tak musím koupit Nový Zéland,“ popsal jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Nedám dopustit na naši českou cibuli,“ sdělil další dotazovaný. „Hlavně, že je to cibule a že můžeme vařit. A to, jestli je z Bratislavy, z Brna nebo ze Zélandu, to je jedno,“ uvedl další.

„Čeští velkozemědělci mají strašně vysoké ceny a neumí tak konkurovat ani firmám z Polska nebo Rakouska, ale ani dokonce firmám přes půl světa,“ sdělil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Pěstitelé ale s tvrzením supermarketů nesouhlasí. Kilo cibule z Nového Zélandu se prodává za 40 korun, kilo té české ale může být prý i o 25 korun levnější. „To, co teď prodáváme malospotřebitelům, se bude dneska pohybovat někde od 15 do 20 korun, víc to určitě nebude,“ řekl pěstitel cibule Jan Procházka.

„Pokud chcete koupit cibuli za nějakou lepší cenu, tak přímo u zemědělce, protože tam je to bez obrovské obchodní přirážky,“ doporučil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. V produkci cibule jsme soběstační zhruba z poloviny. Čeští zemědělci ale tvrdí, že by v těchto měsících svojí cibulí dokázali pokrýt celou českou spotřebu. „Česká cibule v nabídce v tuhle chvíli je a nevidím důvod, proč by se měla dovážet z Nového Zélandu,“ řekl Procházka.

„Během sezony určitě není problém dodávat, ale je to bohužel o těch supermarketech, které si diktují cenu,“ popsal Doležal. Někteří ekonomové vedle toho jako řešení navrhují, aby vláda ještě více podpořila české pěstitele k větší produkci cibule.

Tagy:
cibule zelenina Nový Zéland Tomáš Prouza ministr zemědělství guláš Česko Jan Doležal Jan Procházka Zdeněk Nekula Agrární komora České republiky Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

21:09

Americký Senát schválil finanční návrh zákona s 12 miliardami dolarů pro Ukrajinu

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.