Platy rostou málo a pozdě. Hlavním důvodem drahých energií není válka, tvrdí ekonomka

Růst platů pracovníků veřejné sféry přichází s velkým zpožděním a navíc není dostatečný, protože ani zdaleka nepokrývá inflaci. Takový názor ve vysílání pořadu Co na to vaše peněženka zastávala ekonomka a vysokoškolská pedagožka Ilona Švihlíková. Ta dále vládu premiéra Petra Fialy (ODS) zkritizovala za to, že primární prioritou je pro ni spíše Ukrajina namísto řešení domácích problémů. Vedle toho hlavní ekonom investiční skupiny DRFG Martin Slaný zmínil, že hlavní problém vidí v napjatém pracovním trhu.

Podle Švihlíkové je současný vládní krok zvýšit platy části státních zaměstnanců velmi skrovný. „To zvýšení platů v reakci na rostoucí inflaci dohodla vláda minulá a jeden z prvních kroků Fialovy vlády bylo, že toto opatření výrazně omezila,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka. Kabinet podle ní na situaci vůbec nereagoval po tři čtvrtě roku. Navíc růst nepovažuje za dostatečný. „Inflaci to nevyrovnává, o tom nemůže být ani řeč,“ zmínila Švihlíková s tím, že hlavní prioritou vlády je zřejmě spíš Ukrajina.

Švihlíková dále prohlásila, že například problém s rostoucími cenami energií byl předvídán už „minimálně rok a půl“. Za původ celého problému označuje hlavně plánovaný přechod od fosilních paliv k ekologičtějším formám na úrovni zemí Evropské unie. Zde se s ní Slaný shoduje. „Není to od 24. února, kdy vypukla válka na Ukrajině,“ reagoval ekonom s tím, že systém EU je deformovaný právě kvůli přípravám na tzv. Zelený úděl.

  • Jak by vláda měla podle ekonomů na rostoucí ceny energií reagovat?
  • Bylo by na místě zastropovat ceny elektřiny?
  • Jak je na tom s růstem příjmů soukromý sektor?

O tom a dalších věcech hovořili ekonomové Ilona Švihlíková s Martinem Slaným ve středečním vysílání pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Sledovat jej můžete ze záznamu přímo v tomto článku.

Tagy: