Svoboda: Putin bere zpátečku, žádné vítězství nebude. Ukrajinci Rusy vytlačí

Po vojenském debaklu v Kyjevské a Černigovské oblasti se Rusové rozhodli k ústupu s cílem dostat více jednotek na východ Ukrajiny. Podle Cyrila Svobody (KDU-ČSL) už Rusko válku de facto prohrálo. Bývalý ministr zahraničí to řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Moskva zatím nepřipustila, že by se ruské armádě především v okolí Kyjeva nedařilo plnit své cíle. Podle prokremelské propagandy jde v případě „speciální vojenské operace“ – jak Rusko invazi nazývá – stále vše podle plánu.

Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody už ale Rusko válku na Ukrajině de facto prohrálo. „Putin bere zpátečku, jde o formu ústupu. Žádné ruské vítezství nebude a je jedno, jak to bude Moskva prezentovat,“ řekl někdejší předseda lidovců ve vysílání CNN Prima NEWS.

Že se Rusům v bojích na Ukrajině příliš nedaří, dokazuje i přemístění okupačních vojsk. Ta se kompletně stáhla z Kyjevské a Černigovské oblasti, kde se ruským vojákům dlouhodobě nedařilo, a postupně se přesouvají především na území východoukrajinského Donbasu. Některé zprávy hovoří o tom, že Rusko bude chtít ovládnout východ země nejpozději do 9. května.

Analytici tak očekávají v následujících dnech ještě tvrdší boje v Luhanské i Doněcké oblasti. Cyril Svoboda ukrajinské obraně nadále důvěřuje. „Myslím, že Ukrajinci dál budou statečně bránit svou zemi a Rusko nakonec vytlačí. Západ ale musí zůstat jednotný. Nabourávání naší soudržnosti Rusku nemůžeme dovolit,“ varoval.

Přitvrdili Britové i Spojené státy

Západní země až na výjimky nadále posílají na Ukrajinu vojenskou pomoc. K novým protiruským sankcím ve středu přistoupily Spojené státy i Velká Británie.

USA nově přeruší veškeré vazby mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank či Alfa Bank a zakáže nové investice v Rusku. Bílý dům oznámil i nová opatření proti „ruským elitám“ včetně dospělých dětí prezidenta Vladimira Putina.

Velká Británie zmrazila aktiva Sberbank a Moskevské kreditní banky. Britská vláda rovněž oznámila, že do konce roku zakáže dovoz ruského uhlí. Naopak státy EU se ve středu na dalších sankcích napoprvé neshodly. Některé země totiž požadovaly vyjasnění podrobností navrženého embarga na dovoz ruského uhlí či zákazu kotvení ruských lodí v unijních přístavech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.