Svoboda: Zemanova otočka po jednání s Fialou? Uvědomil si, že nemá sílu být hlavou státu

Otočka Miloše Zemana při jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničí je podle bývalého šéfa diplomacie Cyrila Svobody dána tím, že si prezident uvědomil, že už nemá sílu být hlavou státu. Svoboda v pořadu K věci na CNN Prima NEWS naznačil, že Zeman by se pomalu měl začít odsouvat z politického pole.

I když má prezident Miloš Zeman stále výhrady proti Janu Lipavskému (Piráti) jako ministru zahraničí, ze svého prvotního postoje nejmenovat nového šéfa diplomacie nakonec ustoupil. Po pondělní schůzce s hlavou státu to oznámil designovaný premiér Petr Fiala (ODS). Kompletní nová vláda tak bude v pátek jmenována podle Fialova návrhu.

Cyril Svoboda řekl, že na čem se oba politici dohodli, se možná nikdy nedozvíme a sám nechce příliš spekulovat. Do částečných odhadů se ale přece jen pustil. „Možná si uvědomil, že může koalice kdykoliv hlasovat pro aktivaci ústavního článku 66 o odebrání pravomocí prezidentovi. Kdybych byl na místě Zemana a bylo to opravdu tak, okamžitě bych rezignoval. Konflikt byl tak ostrý, že nevidím nic nového, co by situaci změnilo,“ prohlásil.

Svoboda narážel na situaci, kdy Fiala hrozil Zemanovi v případě nejmenování Lipavského kompetenční žalobou. K té nakonec zatím nedojde. Ani odborníci se neshodnou, kdo by spor u Ústavního soudu vyhrál, většina se však přiklání na stranu nové vlády.

Zeman by měl odejít jako člověk s pevným slovem

Bývalý ministr zahraničí a vnitra v pořadu K věci zdůraznil, že výsledek několikadenního politického zápolení je jednoznačným triumfem Petra Fialy. Jedním dechem nastínil, že Zeman by měl uvažovat o konci v křesle českého prezidenta.

„Přál bych Zemanovi, aby odešel jako člověk, který má pevné slovo. Charles de Gaulle také rezignoval po prohraném referendu. Prezidentovi příznivci si ho chtějí vážit. To budou jen tehdy, když uvidí, že je to člověk pevného postoje. Mohou přijít další rozhodnutí, kde popře sám sebe. Příkladem je jmenování docenta Eichlera soudcem,“ vzkázal Svoboda.

Nemá sílu být hlavou státu

Situace kolem Lipavského prý není jen typickou politickou změnou názoru. „Je to uvědomění, že už nemá sílu být hlavou státu. Je to otázka lidské důstojnosti. Říkám to se vším respektem k Miloši Zemanovi a přál bych si, aby jeho konec byl spjat s tím, že má sílu. Ne aby dělal jen to, co se mu přinese –⁠ a on to bez vůle podepíše,“ pokračoval Svoboda.

„Vidím to jako smutný příběh člověka, který zatroubil do trub, že svede zápas, ale pak otočil o 180 stupňů,“ dodal. Zemanovi končí mandát na začátku roku 2023 a funkci nebude moci znovu obhajovat, protože byl zvolen hlavou státu dvakrát za sebou. Kdo bude jeho nástupcem, není jasné. Nejvážnějšími adepty jsou končící premiér Andrej Babiš nebo generál Petr Pavel. Ani jeden z nich ale oficiální kandidaturu neoznámil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.