Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Za matčinou smrtí podle Reka stála i její neochota příjímat informace o zdraví. „Byla tam cílená ignorace různých faktů a komentářů, které dokazovaly opak toho, co říkala. Vždy v tom byl ale podtón, že vše zařídí příroda a sami se známe nejlépe. Pořád stála na straně volby,“ popsal její syn.

Zpěvačka zemřela o víkendu, covidem se nakazili její nejbližší, následně se nákaza potvrdila i u ní. Ona sama se, na rozdíl od rodiny, očkovat nenechala.

Nakazit se chtěla

„Ve spoustě věcí jsem s ní souhlasil, ale když došlo na lámání chleba co se týče očkování, postavila si kolem sebe tlustou zeď. Nakazit se chtěla,“ pokračoval syn zpěvačky, který očkování proti covidu podporuje. „Myslím, že všichni, kdo jsme se do ní kvůli tomu pustili, jsme udělali až moc,“ dodal v pořadu 360°.

Zpěvaččin syn na Facebooku vinil z její smrti i některé odborníky či proslulé odmítače očkování a protikoronavirových opatření. V příspěvku, který už není dostupný, ale redakce CNN Prima NEWS ho má k dispozici, osočil například stomatologa Romana Šmuclera nebo molekulární genetičku Soňu Pekovou z toho, že zpochybňovali závažnost koronaviru.

Sociální sítě nebo vědecká data?

„Jsou tu lidé, kteří mají vliv, a já nesoudím lidi, co jsou díky nim přesvědčeni, ale vadí mi ten status autority,“ odůvodnil příspěvek Rek. Ve statusu zmínil třeba i evolučního biologa Jaroslava Flegra, který je naopak velkým zastáncem očkování. „To byl omyl. Nedivím se tomu, že agresivita přichází i z mé strany,“ přiznal Rek.

Na to měl ve vysílání CNN Prima NEWS možnost zareagovat i Flegr. „Bylo to zcela absurdní, tušil jsem, že to byl omyl. Ten pán to už dementoval a vysvětlil, v té společnosti jsem se necítil komfortně,“ sdělil biolog. Ve svém statusu Rek označil třeba i zpěváka Daniela Landu či lékaře s alternativním přístupem Jana Vojáčka.

„Za takové situace se nemůžeme naučit kriticky myslet, ale až se vrátíme k normálu, tak spousta lidí porozumí, že vědci tu nejsou aby někoho zmanipulovali, ale že dělají vědu, a ta vidí dál a přesněji než kamarádi na Facebooku,“ dodal Flegr.

Podle psychiatra Tomáše Rektora je ale v kritických chvílích podobný přístup častý. „Lidská psychika funguje tak, že když jsme příliš ohroženi, racionální část přepne a pracuje ve službě emocí,“ vysvětlil s tím, že až skončí covid, spousta lidí si oddychne.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.