Počasí se začne měnit, rekordní teplo vystřídá silný vítr. Rychlost bude mít až 90 km/h

Počasí v příštích dnech ovlivní slábnoucí studená fronta, za níž se nad naše území přesunuje výběžek vyššího tlaku vzduchu. V úterý a ve středu nejvyšší teploty vyšplhají až k 10 stupňům Celsia. Ve středu se pak může vyskytnout silnější vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti až 72 km/h, ve čtvrtek pak až 90 km/h.

Po rekordně teplém pondělí bude v úterý převážně zataženo až oblačno, ojediněle se mohou vyskytnout přeháňky. Během dne bude podle Českého hydrometeorologického ústavu oblačnosti ubývat. Nejvyšší teploty dosáhnou na 6 až 10 stupňů Celsia. Vát bude západní až severozápadní vítr rychlostí 2 až 6 m/s, který postupně zeslábne.

Během noci se výběžek vyššího tlaku vzduchu přesune ze střední Evropy k východu. Noc bude polojasná až jasná, místy se vyskytnou mlhy, které mohou být i mrznoucí. Nejnižší teploty klesnou na 3 až −1 °C, v údolích ojediněle kolem −3 °C.

Ve středu pak bude přes naše území v zesilujícím západním proudění postupovat frontální systém. Obloha bude zpočátku jasná až polojasná, během dne bude ale od severozápadu přibývat frontální oblačnosti a místy se vyskytne občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty vyšplhají na 6 až 10 °C, na severovýchodě Čech a na Moravě místy jen na 3 až 6 °C. Vát bude mírný, postupně zejména v Čechách a ve Slezsku čerstvý jihozápadní vítr 4 až 9 m/s. Ten může v nárazech dosahovat rychlosti až kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s (kolem 72 km/h).

Pro většinu území je tak v platnosti výstraha před silným větrem. Podle meteorologů hrozí poškození stromů a lesních porostů, mohou také vzniknout menší škody na budovách. „Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií,“ uvedli meteorologové ve výstraze.

Ve čtvrtek pak vítr ještě zesílí a na horách v nárazech dosáhne rychlosti až 25 m/s (kolem 90 km/h). Poté postupně zeslábne. Nejnižší noční teploty klesnou na 8 až 4 °C, přes den pak vyšplhají k 7 až 11 stupňům.

V pondělí zaznamenal Český hydrometeorologický ústav několik teplotních rekordů. Nové maximum pro druhý lednový den bylo překonáno nebo dorovnáno na 90 ze 162 stanic měřících alespoň 30 let. Nejtepleji bylo ve Zlatých Horách na Jesenicku, kde naměřili 18,7 stupně Celsia.

🌡🏆 Dnes jsme zažili další rekordně teplý den. Ve Zlatých Horách na Jesenicku teplota vyšplhala na 18,7 °C, byl tak...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Monday, January 2, 2023

Teplotní rekord pro 2. leden v pondělí překonalo či dorovnalo 56 procent dlouhodobě měřících stanic. Nejtepleji bylo ve Slezsku a jihozápadní polovině Čech. Naopak ve východní polovině Českomoravské vrchoviny a části Moravy teploty kvůli mlze nebo nízké oblačnosti nevystoupaly ani na osm stupňů Celsia.

Tagy: