Česko bez plynu z Ruska? Těžko si představit, že by republika zimu přežila, varuje senátor

Hostem pořadu K Věci na CNN Prima NEWS by senátor Zdeněk Nytra (ODS).

K věci (715)

Strach, že Rusko po plánované odstávce plynovodu Nord Stream 1 neobnoví dodávky do Evropy, postupně sílí. Senátor Zdeněk Nytra (ODS) v pořadu K věci na CNN Prima NEWS prohlásil, že pokud k černému scénáři dojde, Česká republika bez jiného řešení jen těžko přežije. Proto je důležité, aby se Evropa na takovou možnost v řádů dnů nebo jednotek týdnů připravila.

Pravidelná údržba plynovodu by měla trvat do 21. července. Německo a postupně i další státy se však obávají, že kvůli sporu mezi Ruskem a Západem by se mohlo stát, že už plyn po údržbě do EU nepoteče. „Obávám se, že to ví jen jeden člověk, který sídlí v Ruské federaci. Půjde o politické rozhodnutí prezidenta Putina. Pokud dodávky neobnoví, nastane velký problém,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS Nytra.

Naplněnost zásobníků plynu v ČR se pohybuje mezi 75 a 80 procenty. Začíná se více plnit i zásobník společnosti Moravia Gas Storage (MGS), který byl dosud téměř prázdný. Jenže MGS je napůl vlastněna společností MND. Ta patří pod skupinu KKCG podnikatele Karla Komárka a ruský státní podnik Gazprom, jenž má pronajato 90 procent kapacity.

„Zásobníky ale vyřeší jen domácnosti a nejvíce kritickou infrastrukturu. Připravují se další kroky. LNG terminál v Holandsku bude mít okamžitý efekt, jedná se také s Polskem. Jenže vše je opět záležitost spíše na roky než měsíce,“ varoval Nytra.

Byli jsme naivní a někdo pořád je

Pokud by opravdu došlo k zastavení dodávek, bude zima podle senátora hodně bolestivá. „Vystřelilo by to ceny komodit nahoru. Museli bychom najít úplně jiná opatření. Těžko si představit, že by republika zimu bez ruského plynu přežila,“ prohlásil.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal na 26. července do Bruselu mimořádnou radu ministrů pro energetiku. Jednání se uskuteční pět dnů po plánovaném obnovení provozu plynovodu Nord Stream 1. Podle Síkely by mohli ministři projednat postup pro variantu, že by se provoz plynovodu neobnovil vůbec, případně jen částečně.

Je tedy zřejmé, že krizový plán pro černý scénář se v Bruselu teprve utváří. „Byli jsme naivní a zejména v Německu a dále na západ naivita ještě přetrvává. My jsme více realističtí, ale podmínky jsou dané. Musíme se smířit s tím, že nějakou dobu budeme spalovat uhlí, ale ani plynové teplárny nebo elektrárny nejsou levné. I když neběží, platíte za držení kapacity. Potřebujeme se během jednotek týdnů připravit, že dodávky ruského plynu nebudou obnoveny,“ dodal senátor.

Jako první by se začaly odpojovat průmyslové podniky. Vypnout plyn pekárnám a podobným podnikům, stejně tak nemocnicím a další kritické infrastruktuře není ale podle odborníků možné.

Vedle toho s domácnostmi je prý jiný problém. „Jakmile vypnete jednu ulici, budete ji do provozu nahazovat týden až čtrnáct dnů. To jsou zkušenosti z povodní. Nemůžeme dopustit, aby lidé zmrzli v bytech, navíc jde také o technologický problém,“ vysvětlil Nytra.

Tagy: