Těžký boj s radostnou tečkou. Češi mají na ME první výhru, řádil především Veselý

Čeští basketbalisté zvítězili na mistrovství Evropy v Praze nad Nizozemskem 88:80 a ve třetím utkání ve skupině D si připsali první výhru. V O2 areně před 8 063 diváky se na tom podílel 24 body nejlepší střelec zápasu Jan Veselý, 20 bodů zaznamenal Martin Peterka. Odpor Nizozemců, kteří zůstávají bez výhry, řídil s 22 body Yannick Franke.

Do utkání nezasáhl lídr českého týmu Tomáš Satoranský, který dva týdny po zranění pravého kotníku odehrál úvodní páteční duel s Polskem (84:99) a v pondělí stejně jako v sobotu proti Srbsku (68:81) zůstal na lavičce. Před zápasem se s týmem ani nerozcvičoval.

„Znovu byla super atmosféra. První půli jsme hráli dobře, na začátku druhé jsme pak měli problémy v obraně. Ale vyhráli jsme, to je nejdůležitější. Tímhle zápasem pro nás začal EuroBasket a věřím, že takto budeme i pokračovat,“ řekl Ginzburg.

Na rychlý úvodní koš nizozemského střelce Worthyho de Jonga odpověděl trojkou Tomáš Kyzlink a po dvou úspěšných šestkách Jana Veselého a koši kapitána Vojtěcha Hrubana vedli Češi 7:2. Na další trefu domácí čekali 105 sekund hry, ale pak díky čtyřem bodům Veselého i úspěšnému zakončení Ondřeje Sehnala vedli už 13:5. V 8. minutě poslal Martin Petreka trojkou český tým poprvé na turnaji dvou dvouciferného náskoku a další střelou z dálky zvýšil na 24:12 David Jelínek.

Český program na EuroBasketu

• pátek 2. září: Polsko – Česko
  • sobota 3. září: Česko – Srbsko
  • pondělí 5. září: Česko – Nizozemsko
  • úterý 6. září: Finsko – Česko
  • čtvrtek 8. září: Česko – Izrael

Všechny skupinové zápasy hraje reprezentace v pražské O2 areně.

Nizozemci na přelomu první a druhé čtvrtiny snížili až na rozdíl čtyř bodů především díky Jessemu Edwardsovi, který dal šest bodů a ještě asistoval u koše Frankeho. Češi se však opět rozjeli a díky čtyřem bodům Veselého, Kyzlinkově trefě i Peterkově efektnímu zakončení vedli 34:22. Před poločasem předvedl Ginzburgův výběr sérii 14:0 a vedl 50:27. Dvěma trojkami včetně té s klaksonem se pod ni podepsal Peterka, autor 11 bodů. O tři více měl Veselý a Kyzlink stihl za půli devět bodů a osm asistencí.

„Hráli jsme skvěle v obraně i útoku, nacházeli jsme naše střelce Honzu Veselého a Martina Peterku. Prezentovali jsme se stylem basketbalu, který byl vždy tomuhle týmu vlastní, což je rychlá přechodová fáze. Pak samozřejmě pokrývání jejich hlavních střelců, kteří nezačali úplně výborně, přispělo k velkému rozdílu ve skóre, což nám mentálně hodně pomohlo,“ uvedl Kyzlink.

Start do třetí čtvrtiny 0:5 zastavil průnikem Ondřej Sehnal. Nizozemci se ale dále prosazovali. Na trojky De Jonga a Leona Williamse ještě odpověděl další trefou z dálky opět i Peterka. Výpadek českého týmu však pokračoval. Nizozemci předvedli šňůru 13:0 i díky dvěma tříbodovým pokusům de Jonga a jednomu Keyeho van der Vuurst de Vrieho se přiblížili na šest bodů.

Do poslední čtvrtiny šli Češi s vedením 66:57. Dvouciferný náskok vrátil domácím Jelínek, jenž vzápětí trojkou upravil na 71:59. Nizozemci ale zůstávali při střelecké chuti i po třetí čtvrtině, v níž dali 30 bodů, a snížili na 69:73. Zareagoval na to Veselý a dvěma koši zařídil sedmibodový náskok. A za stavu 79:76 pojistil 50 sekund před koncem náskok oběma proměněnými šestkami.

Soupeř ještě stáhl na 78:81, ale definitivně rozhodla Peterkova trojka 21 sekund před koncem. „Byl to nádherný moment, protože celá hala vybouchla. Všichni tak nějak tušili, že nás ta trojka uklidnila. Celý druhý poločas byl divoký, ale byl to krásný moment, když se všichni radovali,“ řekl Peterka.

Skóre ještě vylepšily šestky Jaromíra Bohačíka a Kyzlinkův průnik. S koncem korigoval výsledek Williams.

V úterý od 17:30 nastoupí svěřenci trenéra Ronena Ginzburga proti Finsku a ve čtvrtek je na závěr skupiny čeká Izrael.

Polsko Tomáš Satoranský sport basketbal Ronen Ginzburg mistrovství Evropy česká basketbalová reprezentace Martin Peterka Ondřej Sehnal mistrovství Evropy v basketbalu Tomáš Kyzlink EuroBasket 2022 Jan Veselý nizozemská basketbalová reprezentace Jan Pavel Veselý Leon Williams Yannick Franke