Trvalo mi dlouho, než jsem to vydýchal, říká řidič, kterému pod kola skočil mohutný jelen

Tomáš Dvořák, kterému se jelen jen otřel o auto, si zpětně myslí, že se v tu chvíli podruhé narodil.

Na českých silnicích přibývá srážek se zvěří

Každá šestá nehoda v České republice je srážka se zvěří a meziročně jich přibývá. Jak náhlé a nečekané může být setkání s jelenem na silnici, ukázalo video z Českolipska, které obletělo český internet. Jelen skočil do vozovky a přeletěl jedno auto. Dopadl přímo před druhé vozidlo, ihned ale z vozovky zmizel. „Doma jsem to oslavil, dal jsem si panáka do každé nohy,“ řekl pro CNN Prima NEWS řidič, kterému se podařilo vyváznout bez nehody.

Tomáš Dvořák, kterému se jelen jen otřel o auto, si zpětně myslí, že se v tu chvíli podruhé narodil. „Trvalo mi dlouho, než jsem to vydýchal. Doma jsem to oslavil, dal jsem si panáka do každé nohy. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem to ubrzdil,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

„Najednou vyskočil, odrazil se a přistál zhruba na prostředku. Já už jsem se zapřel do volantu, dupl jsem na brzdu a jen jsem čekal, co to všechno udělá. Naštěstí mám nové služební auto s asistentem brzdění. Jel jsem v tu chvíli rychlostí 70 kilometrů za hodinu a byl jsem hodně překvapený, jak rychle to zastavilo. Bylo obrovské štěstí, že to stihl i řidič za mnou a nenapálil to do mě," popsal incident. Když vystoupil a šel se podívat na kapotu auta, byla tam jen špína od bahna v místech, kde  jelen vozidlo otřel.

Podle dopravního experta Romana Budského udělal řidič všechno tak, jak měl. „Tam šlo o zlomky vteřiny. Pokud by ten řidič jel rychleji nebo byl méně opatrný, tak ta srážka by byla neodvratná,“ upozornil odborník. Připomněl, že jelen vyskočil z lesa jen pár metrů za značkou varující před zvěří. „Je na místě brát tu značku vážně, není tam bezdůvodně. Doporučuji jednoznačně zvolnit tempo a dívat se i periferně do obou stran, jelen nebo srna se mohou objevit opravdu velmi rychle a doba na reakci je minimální,“ vysvětlil.

Po případné nehodě má řidič povinnost zavolat policii, a to i v případě, že škoda na autě je malá. Policisté pak kontaktují myslivce, kteří se o sražený kus postarají. „Rozhodně není dobrý nápad naložit si sraženou srnu do kufru a těšit se na zvěřinové hody, v takovém případě riskujete obvinění z trestného činu pytláctví,“ uvedl Budský.

Pro případ srážky se zvěří je dobré se pojistit, v případě volně žijící lesní zvěře škodu nelze na nikom vymáhat. „Je dobré mít havarijní pojistku, která takovou situaci kryje, některé pojišťovny nabízejí i připojištění k povinnému ručení. V každém případě se vyplatí vše důkladně zdokumentovat. Ideálně mít záznam z palubní kamery, nebo alespoň vše hned po srážce nafotit na mobilní telefon,“ poradil expert.

Tagy: