Jednali jsme u Kalouska v pokoji, vzpomíná Topolánek. Paroubek byl jak z února 1948

Sobotní odpoledne bývá při volbách pro mnoho politiků chvílemi stresu a nervozity. Mirek Topolánek (někdejší premiér ODS) však podle svých slov patřil mezi klidné výjimky. A to i v roce 2006. Na 15 let starý moment, kdy se s velmi těsným výsledkem rozhodovalo o složení Poslanecké sněmovny, zavzpomínal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Bývalý premiér ODS Mirek Topolánek řekl, že při současných volbách je daleko více neklidný, než když byl aktivním politikem. „Jsem teď nervóznější, než když jsem byl v ODS. Jsem člověk, který klíčové a vyhrocené situace prožívá chladnokrevně, ač si to lidé o mně nemyslí. Po vyhraných volbách – a bylo jich asi 11 – jsem byl nejklidnější. Novináři mi říkali, že se vůbec neraduju. A já odpovídal, že už myslím na další volby,“ vyprávěl ve volebním vysílání CNN Prima NEWS.

Kamennou tvář zachovával i v roce 2006. „Tehdy jsme byli v klubu a po prvních výsledcích jsme si s (Miroslavem) Kalouskem říkali, že to sestavíme sami. ODS a KDU-ČSL měly dát dohromady většinu. Všichni skákali, jásali, ale já jsem byl ledově klidný. Medvěd se nemá porcovat, když ještě běhá po lese,“ zdůraznil.

Nakonec byly výsledky abnormálně těsné, vznikly dva bloky, které si rozdělily stejný počet mandátů. „Jiří Paroubek (tehdejší předseda ČSSD – pozn. red.) měl památné vystoupení na šílené tiskovce, kde zněl jako v únoru roku 1948. Tehdy jsme se téměř okamžitě sešli u Mirka Kalouska v pokoji ještě s Martinem Bursíkem (tehdejším předsedou Strany zelených – pozn. red.). Poté, co to bylo z hlediska mandátů 100 na 100, rozhodli jsme se, že zkusíme první trojkoaliční koncept, který nevyšel. Jednali jsme pragmaticky. Lídr nemá prostor na nějaké emoce,“ doplnil.

Šéf sociální demokratů tehdy pronesl tento výrok: „Demokracie v této zemi utrpěla tvrdý zásah srovnatelný snad jen s únorem 1948, snad jen s rozdílem, že hrozí modrá totalita.“ Za svá slova se s odstupem času omluvil.

Kdy je správné, aby šéf strany promluvil o výsledcích voleb a nabídl svůj komentář? Optikou bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody až úplně na konci. „Lídr strany vystoupí, až když je kompletně jasno. Napřed mají mluvit jiní – místopředsedové nebo členové grémií. Na závěr přijde lídr, když je rozhodnuto, a může říct postoj. Důležité je si uvědomit, že už skončila kampaň. Dříve jsem cítil, že snad i po volbách ještě probíhá kampaň,“ uvedl Svoboda (KDU-ČSL).

„Je důležité, aby lídr vystoupil, když už je klid. Třeba se předtím osprchovat, vyměnit košili a opravdu se zklidnit. A pak přijít s prohlášením, ať už půjde o pozitivní, nebo negativní zprávu,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
04:34

Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO, uvedl Zelenskyj

00:28

Pobaltské státy podpořily vstup Ukrajiny do NATO

23:24

VIDEO: Zelenskyj poslal vzkaz Rusům

22:56

Rusko je nemoc, přišel s tvrdou kritikou Horáček. Anexi odsuzují i další osobnosti

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Grande 100. Hrdličky Rolins a Nedvěd uspořádali velkolepou párty, pozvali hvězdné hosty

Pavel Nedvěd a Dara Rolins si užili společnou oslavu 50. narozenin. Bývalý fotbalista je měl na konci srpna a Daru čekají kulatiny na začátku prosince, teď si ale u italského jezera Lago Maggiore uspořádali velkolepý mejdan nazvaný Grande100. Pár se sladil do růžových kostýmků a personál restaurace přinesl pro každého jeden dort. Hrdličky si zazpívaly happy birthday, navzájem si padly do náruče a zasypaly se polibky. Zbytek večera strávili s přáteli – tančili a zpívali v klubu a na jachtě.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.