Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

„Včera asi v deset hodin večerního času se pokusila jedna osoba, která se nachází ve vazbě, odjet s vězeňským autobusem a narazila při tom do stěny,“ potvrdil v pátek stanici PIX 11 mluvčí úřadu pro výkony trestů Jason Kersten. K incidentu mělo dojít, když členové vězeňské služby opustili autobus, aby vyřídili nezbytné papírování.

Více než desetiminutovou chvíli nepozornosti využil trestanec Abubakara Sanuwa, který si odpykával trest za krádeže. Sanuwa naskočil za volant autobusu a sešlápl plyn. Uprchnout se mu ale nepodařilo, jelikož následně narazil do jedné z budov věznice. Podle stanice NBC4 utrpěl Sanuwa a několik ostatních trestanců nacházejících se v autobuse jen lehká zranění.

Věznici stíhá jeden skandál za druhým

Únos autobusu s vězni je přitom jedním z těch nejmenších problémů, který káznice Rikers Island v posledních letech zažívá. Po sociální síti Tik Tok se minulý týden šířilo video, ve kterém tři trestanci zaútočili na jiného vězně a brutálně jej zbili. Útočníky neobměkčilo ani sténání oběti. Záznam podle všeho na internet umístili sami útočníci. Jen týden předtím se přitom na sociální síti objevilo video z bujarého večírku pořádaného v cele stejnojmenné věznice.

Trestanci na záznamu popíjejí, kouří a tancují. Jeden z nich potom dává před kamerou na obdiv mobilní telefon. Smyslem vězení je trestat a napravovat. Je tedy otázkou, zdali Rikers Island skutečně naplňuje svůj cíl. „Opět není přítomen žádný dozorce,“ řekl k záznamu pro deník The New York Post nejmenovaný zdroj z věznice. „To je v tomto vězení teď zcela běžné… mobilní telefony, peníze, drogy,“ osvětlil zdroj situaci v Rikers Islandu. Tyto věci sice trápí i jiné věznice, ale v té newyorské frčí ve velkém.

Důkazem toho je i řada úmrtí na předávkování. Jen minulý týden kvůli němu zemřel již desátý vězeň během necelých devíti měsíců. „Nevím, co tam berou, ale rozhodně to není marihuana,“ uvedl nejmenovaný zaměstnanec věznice pro deník. Podle jeho svědectví musí dozorci i vězeňští lékaři řešit nejméně tři předávkování drogami za jediný den. „Sám jsem to zažil na vlastní kůži, kdy v mém bloku jeden z vězňů halucinoval a z úst se mu šířila pěna,“ popsal svoji zkušenost zaměstnanec. Trestanci podle jeho názoru nejspíše kombinují syntetickou marihuanu se silnými syntetickými opiáty, jako je například Fentanyl.

Podmínky ve věznici jsou podle politiků nehumánní

Ve věznici se momentálně nachází přes pět tisíc trestanců, více než polovinu z nich tvoří Afroameričané, zbytek (téměř 40 procent) jsou potom zejména Hispánci. I z toho důvodu se věznice stala terčem kritiky newyorských liberálních politiků. „To, co jsem tam viděla, se dá označit pouze za humanitární krizi… Všude se válely odpadky, lidé byli na sobě natlačení, na podlaze se válelo hnijící jídlo a moč. K tomu všemu tam byla spousta švábů,“ vypověděla pro CBS News newyorská liberální politička Jessica Gonzáles-Rojasová. Podle ní navíc vězni neměli přístup k vodě, jídlu ani základní hygieně.

Situace je podle newyorského senátora Jabari Brisporta o to horší, že ve věznici měli být umístění pouze lidé, kteří teprve čekají na soudní proces. „Káznice je natolik přeplněná, že lidé museli být rozmístěni do různých místností bez toalet. Namísto několika hodin tam byli nuceni být i několik dní. Dostali proto igelitku, do které měli vyměšovat,“ popsal své zážitky z návštěvy věznice Brisport. Newyorští demokraté se rozhodli tristní situaci řešit propuštěním některých vězňů. Vedle toho newyorský starosta Bill de Blasio tento týden schválil i mimořádné nařízení, které má situaci ve věznici zlepšit.

Věznici kritizují už několik let aktivisté i místní politici.

Součástí nařízení je i převelení části newyorské policie. Ta by měla zastoupit vězeňskou službu u soudních procesů a vězeňská služba by měla mít více času řešit problémy v samotné věznici. Urychlit by se měl i příjem vězňů a soudní řízení. Stát také počítá s dokončením „stojících“ oprav ve věznici, lepšími úklidovými službami a zevrubnější kontrolou příchozí pošty, tak aby se zamezilo šíření drog do budov. Hlavní řešení problému by mělo přijít až v roce 2027, kdy se má věznice uzavřít. Vězni by měli být následně převezeni do menších věznic ve státě.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila plamenometný systém, tanky i vrtulník
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila plamenometný systém, tanky i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.