Trosky připomínající ohnivé peklo. Jak vypadá vůz, ve kterém Grosjean přežil vlastní smrt?

Romain Grosjean má od konce listopadu roku 2020 přezdívku „Fénix“. Tehdy totiž zázračně vyšel z plameny zachváceného vozu. Ke své smůle zažil v Bahrajnu jednu z nejděsivějších nehod v dějinách formule 1, ke svému štěstí vyvázl jen s popáleninami rukou, které mu nebránily pokračovat v závodní kariéře. Ale jak dopadl zničený vůz? Veřejnost se teď může podívat, z trosek se totiž stane exponát vystavený v Madridu jako memento hororu s dobrým koncem.

Grosjeanova ohnivá nehoda byla demonstrací, jak daleko v oblasti bezpečnosti formule 1 dokráčela.

Francouzsko-švýcarský jezdec – v té době pilot týmu Haas – při boji o pozici v úvodu závodu v Bahrajnu ztratil kontrolu nad svým strojem. V rychlosti kolem 220 kilometrů za hodinu naboural do svodidel. Zatímco část vozu prošla skrz naskrz bariérou, část monopostu zůstala před ní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čech, který dobyl svět F1. O nehodách piloti nechtějí slyšet, říká fotograf Rys

Grosjean měl obrovské štěstí, že od sezony 2018 se nad hlavami závodníků F1 nachází ochranný rám halo. Tato svatozář v čele s podpírajícím sloupkem zařídila, že se bariéra nepotkala s hlavou závodníka. Při nárazu o síle 67G by absence halo znamenala velmi pravděpodobně smrtelný úraz.

Paradoxem osudu je, že Grosjean byl zprvu odpůrcem ochranného rámu.

I nohy díky pevnému monokoku zůstaly v pořádku a rodák ze Ženevy se musel poprat „jen“ s plameny. Celkem 30 nekonečných sekund se nacházel uprostřed žáru o teplotě 1 000 °C.

„Byl jsem zaseknutý. Moje tělo na moment vypnulo. Říkal jsem si: ,Tak dobře, má to tak být. Mám v duši mír, umírám.‘ Současně mě napadaly otázky: Bude to bolet? Začne mi hořet nejdřív noha nebo ruka?“ vrátil se k nehodě po několika dnech.

Mohl se k ní vrátit, protože se nakonec dokázal zásluhou ohnivzdorného oblečení z plamenů dostat. Všichni viděli, že Grosjeanovi se vzhledem k tomu, co zažil, daří velmi dobře. Ve formuli 1 sice skončil, ale ne vinou zranění – už dopředu bylo jasné, že za Haas od nového ročníku budou jezdit noví piloti. Nicméně přeživší děsivé havárie našel domov v americké sérii IndyCar.

A až teď je jasné, jak se „vede“ tomu, co z vozu po inkriminované nehodě zbylo. Trosky neskončily nikde na šrotišti, dlouho byly schovávány v ústraní a brzy si je bude moct zblízka prohlédnout veřejnost. Netradiční exponát bude součástí výstavy formule 1 v Madridu, která začíná 24. března.

Osekaný vrak, jehož fotografie už jsou k dispozici, bude součástí expozice s názvem „Přežití“.

Tagy: