Nabádá Síkela k obcházení pravidel? Velkým firmám radí, jak si zajistit levné energie

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN)

Reakce na Síkelu

Vláda zastropovala ceny energií, ale zatímco pro domácnosti a malé a střední firmy se strop týká neomezeného objemu spotřeby, pro velké podniky budou platit jiná pravidla. Elektřinu za státem garantovanou nižší cenu získají jen do 80 procent své roční spotřeby, na levnější plyn je limit 4 200 megawatthodin. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) však velkým firmám poradil, jak omezení obejít. A nebyl to zrovna košer recept.

„Já si umím představit, a tohle jsem nikdy neřekl, že při té definici malé a střední firmy budeme asi umět v rámci některých sporných limitů přimhouřit oko. Já všem velkým doporučuju tvařte se jako malé a střední, aspoň na přechodnou dobu, to je první poznámka,“ řekl Jozef Síkela ve videu, na kterém je zachycen při projevu na sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR. V českých podmínkách jde podle Síkely o firmy do 250 zaměstnanců a s obratem (za aktuálního kurzu) kolem 1,4 miliardy korun.

Když jej moderátorka diskuse upozornila, že „tohle už jsme tady měli“, Síkela se nenechal zastavit. „Nevím, co máte na mysli, ale já, jak řekl, umím si představit, že například v oblasti nízkého napětí budeme dočasně používat určitou velkorysost,“ dodal.

Síkela si rovněž pochvaloval české úspěchy na úrovni evropské politiky „Od začátku českého předsednictví se nám podařily v oblasti energetiky dvě bezprecedentní věci: schválit zásadní legislativní normy, které výrazným způsobem zasahují do fungování evropské energetiky. Jednak to byla dohoda o solidaritě a úsporách v oblasti plynu, což bylo nečekané,“ ocenil ministr české aktivity.

„Druhým zásadním opatřením – dle mého pohledu průlomovým – je dohoda na formátu, jak využít nadměrné zisky z různých odvětví v rámci jednotlivých ekonomik k přímé pomoci domácnostem a malým i středním firmám. Musíme si uvědomit, že malé a střední firmy tvoří páteř evropské ekonomiky a jsou největším zaměstnavatelem na území EU. Bez českého předsednictví by se to nestalo,“ pokračoval Síkela.

Paralela s Čapím hnízdem?

Video s radou od Síkely koluje po sociálních sítích a s gustem jej sdílí řada opozičních politiků. „Došlo Whatsappem. Ministr průmyslu radí veřejně, že se mají velké firmy tvářit jako malé a střední. To video si dejte. Sněm Svazu průmyslu a dopravy,“ napsal na Twitteru Síkelův předchůdce na ministerstvu průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) ke zmíněnému videu, které s příspěvkem sdílel.

Pod Havlíčkovým příspěvkem se objevila řada komentářů, v nichž uživatelé připomínali kauzu Čapí hnízdo, ve které stojí před soudem expremiér Andrej Babiš. Obžaloba jej viní, že se mohl podílet na dotačním podvodu, který spočíval právě v tom, že Čapí hnízdo bylo součástí holdingu Agrofert, avšak před podáním žádosti o dotaci pro malé a střední firmy bylo z Agrofertu „vyvedeno“ a figurovalo jako samostatná firma. Jiní uživatelé právě proto Síkelovu „radu“ kritizují.

Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) se jednalo o nadsázku. „Já mám za to, že to opravdu bylo řečeno v nadsázce a věřím, že si to nikdo nevyloží tak, že by měl porušovat zákon," řekl Kupka CNN Prima NEWS. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že to jako nadsazenou věc myslel i ministr Síkela. Redakce CNN Prima NEWS o reakci požádala i šéfa rezortu průmyslu a obchodu, ten však dosud nereagoval.

Je to zvláštní výrok

Síkelovův proslov ve čtvrtečním vydání pořadu 360° na CNN Prima NEWS komentoval také člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel a ekonom Lukáš Kovanda. „Jako legrace mi to nepřipadá, pan Síkela hovořil vážně, byť neznám celý kontext jeho projevu. Zavání to ale jaksi ohýbáním těch pravidel. I paní moderátorka narážela na dotační podvody zjevně pana bývalého premiéra Babiše. Je to zvláštní, že takový výrok pan ministr průmyslu použil,“ řekl Lukáš Kovanda.

„Neznám ten kontext, v jakém to bylo řečeno. Úplně nevím, jak by se to dalo technicky udělat (z velké firmy malou), protože definice malého a středního podniku je v rámci Evropské unie daná,“ řekl Jan Pavel. Podle něho se sice paralela s Čapím hnízdem nabízí, ale vzhledem k tomu, že se ceny energií stropují už de facto nyní, nedovede si představit, jak by se dala tak rychle velká firma zmenšit, aby limitům vyhověla.

Stát neumí cílenou podporu

„Celkový signál je, jak je těžké udělat jakoukoli diskriminační státní politiku,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. Podle něho se tím ukazuje, že cílená státní pomoc nese své náklady v podobě komisí, které by musely rozhodovat o tom, kdo je a kdo není malá či střední firma.

„Pokud skutečně budou zasedat komise, které budou mhouřit oči, pak jsme z pokusu o cílenou pomoc udělali plošnou,“ dodal Bartoň. Podle něho existuje riziko, že Síkelova slova může použít obhajoba Andreje Babiše v soudním řízení v kauze Čapí hnízdo. „Tam je protistrana stát, a stát teď slovy ministra zpochybňuje nějakou oficiální definici malých a středních podniků, která existuje v nařízeních o dotacích na energie,“ dodal Bartoň. Zda ministr myslel svá slova vážně, ale odmítl komentovat. „To byste se museli zeptat psychologů nebo odborníků na vyjadřování,“ řekl.

Tagy:
sociální sítě energie opozice Karel Havlíček ministr průmyslu a obchodu energetika vláda Jozef Síkela Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky