Stačila drastická informace a proočkovanost zdravotníků se rychle zvedla, popsal Svoboda

Lékařům a zdravotníkům, kteří se vymezují proti povinnému očkování ve vybraných profesích, vadí, že by kvůli svému postoji mohli přijít o práci. Podle poslance a lékaře Bohuslava Svobody (ODS) je mezi nimi odmítačů jen minimum. „Kdyby byla taková proočkovanost i u ostatních profesních skupin, tak už máme vlastně vyhráno,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Petici s názvem „deklarace sester k nátlaku na očkování“ podepsalo už skoro pět tisíc zdravotních pracovníků. Iniciativa se přidává k deklaraci lékařů ze začátku prosince, kterou podepsalo skoro 80 tisíc lidí.

Zdravotníkům vadí postih neočkovaných pracovníků, a to včetně možné ztráty zaměstnání. Bohuslav Svoboda, který je od roku 2016 přednostou Gynekologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a ÚVN, se prý zatím s výraznějším bojkotem vakcíny na svém pracovišti nepotkal.

Změna názoru?

„Současná proočkovanost u lékařů je skoro 90 procent, u zdravotních sester asi 84. Kdyby byla taková proočkovanost i u ostatních profesních skupin, tak už máme vlastně vyhráno. U zdravotníků už skoro není koho očkovat,“ řekl Svoboda ve vysílání CNN Prima NEWS. Sám ale přiznal, že na svém oddělení měl zdravotní sestry, které očkování proti covidu zprvu odmítaly.

„Už tam není žádná. Najednou se totiž stalo, že všechny nakažené sestry byly neočkované. Šlo o tak drastickou informaci, že se proočkovanost u nás rychle rozeběhla,“ dodal Svoboda, který má s neočkovanými zdravotníky problém.

Do očkování by je ale nenutil. „Jsem obecně proti každé povinnosti. Až když by se bortil systém, tak by asi bylo dobrovolnost potřeba přehodnotit. Za této situace jsem stále přesvědčen, že povinnost není na místě,“ doplnil.

Poslanec z ODS podobně jako nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) věří spíš v apel na společenskou odpovědnost než v přísné restrikce vyhlášené vládou, hejtmanem či zaměstnavatelem. „Co jsou nám platné příkazy, když restaurace zavírají v deset a lidé se pak schází třeba v garáži. Pořád věřím v osobní odpovědnost,“ uvedl Svoboda.

Hořejší: Proč se vláda zesměšňuje?

Jenže podle mnoha odborníků nebo členů bývalé vládní koalice se už apel na společenskou odpovědnost jako řešení boje s covidem v minulosti zkusil a velký účinek to nemělo.

„Je to úsměvné. Nechápu, proč se členové vlády takhle zesměšňují. Spoléhat, že lidi něco budou dodržovat dobrovolně, už se zkusilo a nejde to,“ reagoval na Válkova prohlášení imunolog Václav Hořejší. „Teď, mávnutím kouzelného proutku, budou všichni zodpovědní? Babiš také vyzýval k odpovědnosti stejně jako Fiala, nevidím zásadní rozdíl,“ připojil se poslanec Robert Králíček (ANO).

Podle Bohuslava Svobody ale Babišova vláda nekomunikovala správně, čímž nemohla odpovědnost v české společnosti probudit. „Babiš to neříkal tak, jak to říkat měl. Neukazoval rizikovost. Hovořil o tom jako politik, aby se lidem zalíbil. To v medicíně nejde,“ dodal Svoboda.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Potřebujeme živé hrdiny, vzkázal Zelenskyj. Z Azovstalu odjely autobusy s vojáky
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Potřebujeme živé hrdiny, vzkázal Zelenskyj. Z Azovstalu odjely autobusy s vojáky

Ukrajinci hlásí další úspěch na východě země. Jedna z ukrajinských jednotek v Charkovské oblasti dosáhla státní hranice s Ruskem. Případný vstup Finska a Švédska do NATO by byl vážným problémem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Velitel pluku Azov pak prohlásil, že vojáci splnili cíle a chtějí dál zachraňovat životy. Z Azovstalu odjelo deset autobusů se zraněnými ukrajinskými vojáky. Prezident Zelenskyj doplnil, že Ukrajina potřebuje živé hrdiny.

Jsi nikdo, uráží těhotnou ukrajinskou tenistku Svitolinovou šéf Ruské tenisové federace
Tenis

Jsi nikdo, uráží těhotnou ukrajinskou tenistku Svitolinovou šéf Ruské tenisové federace

Úspěšná tenistka Elina Svitolinová od začátku války veřejně vyjadřuje svůj nesouhlas proti ruské invazi na Ukrajinu a bojovala za chystaný zákaz účasti ruských a běloruských tenistů na blížícím se Wimbledonu. Prezident Ruské tenisové federace Šamil Tarpiščev na ni nyní agresivně zaútočil, podle něj v tenisu nikdy nic neznamenala. Americký tenista Andy Roddick ale vzápětí připomněl, že zatímco Svitolinová získala šestnáct titulů, Tarpiščev ani jeden.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:24

Největší útok na Lvov od začátku války. Městem otřásají výbuchy

00:07

Ukrajina potřebuje živé hrdiny, vzkázal prezident Zelenskyj

23:49

Nečekaný okamžik: Ruský expert ve státní televizi odsoudil válku na Ukrajině

23:27

Generální štáb: Mariupolská posádka splnila svůj úkol. Dostala rozkaz zachránit životy vojáků

Finsko a Švédsko v NATO nejsou problém, prohlásil Putin. Hrozbu pro Rusko vidí jinde

Aktualizováno

Rusko nemá problém s tím, když Finsko a Švédsko vstoupí do Severoatlantické aliance, přímou hrozbu to samo o sobě nepředstavuje. Řekl to v pondělí ruský prezident Vladimir Putin. Moskva by podle něj reagovala až na případné rozšiřování vojenské infrastruktury NATO do těchto skandinávských zemí. Ještě minulý týden Kreml uváděl, že vstup Finska do NATO bude pro Rusko hrozbou.

Komunální odpad – jak na něj a co s ním?

Pro lepší představu bychom mohli pojem komunální odpad nahradit výrazem „zbytkový“. Patří do něj totiž vše, co se nedá vytřídit a dále využít. „V dnešní době mají občané ideální podmínky pro třídění odpadů, které jsou využitelné. Papír, plast a sklo, to je základ třídění. Takto vytříděné druhotné suroviny se následně přeměňují na zpětné suroviny pro výrobu,“ vysvětluje Petr Morávek, obchodní ředitel firem FCC v ČR, lídra na poli služeb odpadového hospodářství.

Turci neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Jste inkubátor teroristů, vzkázal Erdogan

Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který znovu zopakoval, že obě země drží ochranou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické. Podle něj diplomaté z obou skandinávských zemí ani nemají jezdit do Turecka vyjednávat o záměrech svých vlád. Stockholm a Helsinky v neděli oznámily úmysl vyslat své zástupce jednat s Ankarou.

Domácí zpravodajství

Konec peněz pro uprchlíky? Motivaci změní dávky v naturáliích, věří Rakušan

Situaci na hlavním nádraží v Praze, kde i po otevření stanového městečka pro romské uprchlíky v Troji zůstávají stovky lidí, lze podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) vyřešit pouze systémově, nikoli ze dne na den. Podle Rakušana by měla zastavit jejich hlavní motivaci pro příjezd změna vyplácení dávky. Ta by měla mít nově naturální podobu. Peněžní pomoc pro uprchlíky nyní činí 5000 korun. Změnu by podle něj mohla vláda projednat ve středu.

OBRAZEM: Chodba plná spacáků a dek. Jak přežívají romští běženci na hlavním nádraží?

Pro několik stovek ukrajinských uprchlíků se budova pražského hlavního nádraží stala nechtěným novým domovem. Už první pohled na „uprchlickou halu“ ale naznačuje, jak zoufalá je situace co se týče lůžkových kapacit. Chodbu v historickém křídle nádražní budovy totiž lemují spacáky, deky, kočárky a igelitové pytle. Ukrajinští Romové musí každý den přespávat na tvrdé podlaze. Situaci na hlavním nádraží přibližuje fotoreportáž CNN Prima NEWS, snímky si můžete prohlédnout ve velké fotogalerii níže.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Právnická fakulta v Plzni opět v problémech. Kvůli nedostatkům jí hrozí omezení akreditace

Národní akreditační úřad (NAÚ) zahájil řízení k omezení akreditace na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Rozhodl tak na základě provedené kontroly, která konstatovala závažné nedostatky při uskutečňování magisterského studijního programu Právo a právní věda. Na Twitteru o tom informovala Česká televize. Její informace potvrdil zástupce akreditačního úřadu Jiří Smrčka. Úřad podle něj zjistil nedostatky v nastavení přijímacích zkoušek. Škola může omezení akreditace zabránit nápravou chyb, dodal. Podle mluvčí univerzity Šárky Staré vedení školy věří tomu, že fakulta dokáže své postupy obhájit.