Marek ubodal vlastní matku, pak vrazil nůž i do svého břicha. Ani přiznání soud neobměkčilo

Pardubický soud ve středu rozhodl v případu vraždy, která se odehrála loni v březnu ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. Muž tam podle spisu mnoha ranami nožem ubodal svou matku a poté se sám pokusil stejnou zbraní zabít. S pobodaným břichem pak došel na policejní stanici a udal se. Soudce mu uložil třináctiletý trest.

Bylo krátce po 14. hodině 30. března loňského roku, když chtěl operační důstojník vyslat policisty do rodinného domu ve Vysokém Mýtě, kde se měla stát vražda. Tu oznámila dcera zavražděné ženy. Ve stejnou dobu přišel na policejní služebnu muž zraněný na břiše.

Policisté mu poskytli první pomoc a zavolali záchranku. Zprvu nevěděli, že oba případy spolu souvisí. Sedmatřicetiletý muž jim ale během ošetřování řekl, že zabil svou šestašedesátiletou matku a poté se několikrát bodl do břicha. Nůž, který k oběma činům použil, přinesl na služebnu v batohu.

Syn měl dluhy

Podle policie tragédii předcházely neshody mezi ženou a jejím synem. Marek H. byl asi rok bez práce a dlouhodobě žil se svou matkou v jedné domácnosti. Na tu jí ale podle spisu nepřispíval, protože byl v dluzích, které mu začaly narůstat až do výše kolem půl milionu, a to již od roku 2008, kdy si vzal půjčku na třetí osobu. Prý ale na dobré slovo a peníze už od té doby neviděl.

S tím vším souvisely hádky s matkou. „I s požíváním alkoholu, samozřejmě, což bylo prokázáno panem obžalovaným, s výčitkami matky vůči tomu požívání alkoholu. Tam si myslím, že i znalci konstatovali, že to bylo motivací toho jednání,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Podle znalců je ve středu osmatřicetiletý svobodný bezdětný muž podprůměrně inteligentní alkoholik, který není primárně agresivní. Dosud nebyl soudně trestaný, netrpí duševní poruchou a v době činu byl příčetný. Do karet mu hrály i další polehčující okolnosti.

„Pan obžalovaný se doznal, došel na policejní stanici, oznámil ten skutek, celou dobu spolupracoval,“ poznamenala státní zástupkyně. I proto navrhla nejnižší trest v zákonné sazbě 10 až 18 let. Desetileté vězení navrhl i jeho obhájce. Navíc muž učinil prohlášení o vině, takže bylo na místě rozhodnout jen o trestu a náhradě škody.

Soud i přes polehčující okolnosti poslal muže do vězení na 13 let. Obžalovaný se i přes doporučení svého obhájce ponechat si lhůtu na rozmyšlenou na místě vzdal práva na odvolání. Trest, byť nad spodní hranicí zákonné trestní sazby, přijal. Překvapivě jinak zareagovala na rozsudek státní zástupkyně a ponechala si na rozhodnutí zákonnou lhůtu.

„Zvážím po argumentaci soudu ohledně výše uloženého trestu případné podání odvolání ve prospěch pana obžalovaného,“ prohlásila Lenka Faltusová. Rozsudek tak není pravomocný a pokud si proti němu prokurátorka podá odvolání, věc bude posuzovat Vrchní soud.

Tagy: