Učit s respirátorem je problém. Neočkovaní pedagogové si stěžují na diskriminaci

Výuka na škole

Příběh neočkovaného učitele

Učitelé, kteří za sebou nemají kompletní očkování proti covidu, mohou od pondělí předstoupit před žáky jedině v respirátoru a musejí se pravidelně testovat. Část kantorů s tím problém nemá, jiní ale mluví o diskriminaci.

Petra Hlaváčová učí na Základní škole generála Františka Peřiny angličtinu. Očkovat se původně chtěla, po první dávce ale měla zdravotní potíže a očkování raději nedokončila. Teď musí učit v respirátoru. „Je to komplikace, protože hlavně při výuce jazyků je důležité, aby děti odezíraly a viděly vám na ústa,“ vysvětlila Hlaváčková.

Na této základní škole vyučuje 80 pedagogů, nenaočkovaných je 11 z nich. Někteří vakcínu odmítli ze zdravotních důvodů, jiní z osobních. Například Radka Štauberová Procházková věří, že by u ní nemoc měla jen lehký průběh. Nerozumí tomu, proč ona musí nosit respirátor a nechat se testovat, zatímco naočkovaní kolegové, kteří mohou covid také přenášet, nemusejí.

„Jsou oproti nám zvýhodněni. Myslím si, že to je pro každého důvod k zamyšlení, jestli tady jde skutečně o to, že chráníme svoje zdraví, a nebo o finanční nebo politické boje,“ uvedla.

Pokud je ve třídě jedno z dětí pozitivních, naočkovaný učitel může pracovat dál. Nenaočkovaný musí s celou třídou do karantény. „Musí být doma a ostatní učitelé za něj musí suplovat jak distančně, tak prezenčně,“ popsala ředitelka školy Jarmila Pavlišová.

Povinnost nosit pří výuce respirátor kritizují i někteří učitelé základních uměleckých škol. „Vadí mi takové opatření. Klavírista musí sledovat jak klávesy, tak i notový zápis a s rouškou je to problém,“ uvedla klavíristka a učitelka na ZUŠ v Plzni Táňa Vaněčková. Kantoři, kteří mají nosit respirátor a nebudou ho mít, mohou dostat od hygieny pokutu ve výši několika tisíc korun.

Tagy: