Uhelné safari na Mostecku ukazuje krásy těžby. Nic pro slabé žaludky, varuje průvodce

Uhelné safari v Mostě

CNN_Domácí: UHELNE SAFARI

Severní Čechy byly dlouhá léta nechvalně proslulé takzvanou měsíční krajinou, která tam zbyla po těžbě hnědého uhlí. Co bylo dříve brané jako vada na kráse, se ale postupně stává turistickým lákadlem. A to hlavně díky Uhelnému safari, kde se obyčejní návštěvníci mohou podívat přímo do lomu mezi horníky.

Jak se těží uhlí při plném provozu, mohou návštěvníci povrchových velkolomů těžební oblasti Mostecké pánve vidět už od roku 2009. To se dřív podařilo málokomu. „Lidé nás oslovovali. Chtěli se podívat na těžební stroje, zajímalo je to. Zajímal je aktivní lom a my jsme přemýšleli, jak to těm lidem přiblížit. Takže jsme hledali způsob, jak bezpečně lidem ukázat aktivní těžbu,“ vzpomíná na začátky Uhelného safari mluvčí Eva Maříková, mluvčí společnosti Sev.en Energy.

Aby byl zážitek co nejvěrohodnější, nasedají hned na začátku trasy návštěvníci do takzvaného unimogu. Tedy auta, kterým se po lomu přepravují i samotní horníci. A jízda je to kolikrát jako na horské dráze. Předtím varuje také průvodce, Pavel Brtna: „Pro slabé žaludky to není, nehodí se pro těhotné ženy.“

V lomu se stále těží, cesty se tu často mění a kolikrát zaskočí i zkušeného řidiče. Některé z obřích strojů, které návštěvníci v unimogu míjejí, jsou už několik let mimo provoz. Těžaři se jich postupně snaží zbavovat. V lomu ČSA se totiž bude těžit uhlí už jen pár let. A tak je potřeba ho začít pomalu čistit.

Jedno z rypadel popsal v pořadu Prima Česko průvodce Pavel Brtna: „To rypadlo má na výšku 51 metrů, dosáhne 160 metrů. Koleso má v průměru 13 metrů.“

To největší lákadlo, proč lidé na uhelné safari jezdí, je ale samozřejmě vidět na vlastní oči nejen techniku, ale i těžbu uhlí. A podle Evy Maříkové nebudou zklamaní: „Je několik míst, kde vystoupí, kde si mohou sáhnout na uhlí.“ A Pavel Brtna dodává: „Dostanou se bezprostředně k rypadlu. A u těch rypadel je potřeba dávat pozor na bezpečnost. Takže vždycky zastavíme tak, abychom byli jednak v bezpečné vzdálenosti a zároveň abychom to rypadlo viděli co možná nejlépe.“

Když mají návštěvníci štěstí, mohou v uhelném safari zahlédnout divoká zvířata. Žijí tu příklad i stovky muflonů. „Už to tady mají téměř jako svoje přirozený prostředí. Probíhají pod pásovkami, dostávají se až na dno toho lomu.“

Kromě samotné těžby uhlí uvidí návštěvníci i to, jak důl vypadá v místech, kde už prošel rekultivací. V místech, jen pár stovek metrů od samotné těžby, se pasou krávy a dokonce je tu pole, kde těžaři pěstují například pšenici. Ještě před pár lety se tam přitom těžilo uhlí.

Uhelné safari je pro návštěvníky otevřené od května do září. Zájem je obrovský. Na uhelné safari se zájemci musí přihlásit v předem daných termínech.

Tagy:
uhlí Česko lom Severní Čechy Sev.en Energy Mostecká pánev