Ukrajinci hlásí další velké ztráty Rusů. Experti popsali pomýlenou taktiku okupantů

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

Ruské síly podle zprávy ISW za uplynulý den pravděpodobně postoupily v jihozápadním a severním Bachmutu a také severozápadně od města. Zrychlily také tempo operací u Avdijivky, kterou se snaží obklíčit. Operace u Avdijivky ISW ve své zprávě hodnotí jako „pomýlenou“ snahu odlákat ukrajinské síly z jiných oblastí fronty.

„Je nadále možné, že ruský postup může Ukrajince donutit ke stažení z Bachmutu nebo Avdijivky, i když ani jedno z toho se v současnosti nejeví jako pravděpodobné,“ míní analytici.

Malé ruské úspěchy jsou vykoupeny velkými ztrátami. Jen v pondělí měli okupanti přijít o 960 vojáků, 15 tanků, deset obrněných vozidel nebo devět dělostřeleckých systémů, informuje ukrajinský generální štáb. Je ovšem nutné zmínit, že tyto údaje nelze v době trvání válečného konfliktu nezávisle ověřit a Moskva údaje o ztrátách na Ukrajině nezveřejňuje.

Generální štáb ukrajinské armády také ohlásil odražení 120 ruských útoků v pěti oblastech. Hlavním cílem ruských sil podle štábu nadále zůstává ovládnutí celé Doněcké a Luhanské oblasti.

Tagy: