Vzkaz ukrajinského vojáka Čechům: Jste super, děkujeme. Štábu exkluzivně ukázal úkryt zbraní

Vaše země je super, děkujeme za pomoc. Takový vzkaz poslal českým divákům ukrajinský voják, který v minulosti pracoval v Rozvadově a nyní bojuje na frontě v Donbasu. V dějišti války natáčel štáb CNN Prima NEWS – reportér Matyáš Zrno a kameraman Petr Židek.

Blízkost fronty poznáte na Ukrajině snadno – cesty jsou rozježděné od tanků, městečka a vesnice se postupně vylidňují, na silnicích je čím dál méně osobních aut a čím dál více vojenské techniky. Ruské rádio prokládá západní hity údajnými příběhy zajatých ukrajinských vojáků. „Životy vašich podřízených závisí jen na vašem rozhodnutí. Ukončete nesmyslný odpor,“ zní z éteru.

Přímo k frontě už v autě štáb CNN Prima NEWS nemůže, a tak přesedá do prastaré sovětské dodávky, naložené protitankovými střelami. Končí těsně před frontou kdesi v polích. „Vojáky narychlo odvolali s tím, že zatím máme počkat. Ukázali nám, kterým směrem jsou Rusové a kde je nejbližší kryt,“ popsal reportér Matyáš Zrno.

Když už se skoro setmělo, ukrajinští vojáci se vrátili. Ale jen, aby řekli, že reportéři mají ještě chvíli vydržet. Štáb se nakonec dočkal a skončil v místě, kde má ukrajinská armáda schované zbraně, munici a vozový park. Ten toho pamatuje dost. „Tohle je z roku 1988, darovali nám ho dobrovolníci a opravujeme to za vlastní peníze,“ popisuje jedno z aut jeho řidič. Vozidla dostávají pořádně zabrat. Třeba nesmrtelná Lada Niva přežila i dělostřelecký útok.

Jednou z věcí, které se v armádě každý naučí, je kouřit. „Dvě krabičky denně,“ popisuje velitel jednotky dronů Sirhij svou spotřebu.  A další věcí, kterou válka lidi učí, je nemilosrdnost. „Já nikoho z nich nevezmu do zajetí. Nikoho. Ty hrozné věci, co udělali, to je prostě hrozné,“ líčil Serhij.

Z vesnice, kde je základna, většina lidí před boji uprchla. „Jídlo máme, dostáváme humanitární pomoc a armáda se taky stará. Obchody jsou všechny zavřené,“ popisovala místní obyvatelka. K vodce se ale zjevně někteří místní dostanou i přes to, že jsou zavřené obchody. Pro vojáky ale platí přísná prohibice. I když někteří by si české pivo dali... „Rozvadov, Tachov, tam jsem pracoval. Čechy jsou super. Díky moc, že nám pomáháte,“ vzkázal ukrajinský voják.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

00:13

Finsko výrazně omezí vstup Rusů na své území

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.