Kalašnik kvůli válce nezápasil, reakce fanoušků ho dojala. Zasáhlo mě to, přiznává

Zápasník Andrej Kalašnik je sice Čech, ale narodil se na Ukrajině.

Rozhovor s ukrajinským MMA zápasníkem Andrejem Kalašnikem

V programu MMA turnaje Oktagon 31 byl původně zápas, který v kontextu posledních událostí nebylo možné uskutečnit. Čech narozený na Ukrajině Andrej Kalašnik se měl v kleci porvat s Rusem Arturem Karavajevem. „On sám říkal, že je proti válce, přistupuje k tomu jako normální člověk, takže jsem neměl problém se s ním bavit,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS zápasník pro své příjmení přezdívaný „AK-47“.

Kalašnik vnímá válku už mnohem déle než jen posledních několik dní. Část jeho rodiny totiž bydlí v oblasti Luhanska, kde je válčení ve větší či menší míře běžné už od roku 2014. Nicméně přiznává, že nyní situace značně eskalovala.

„Jsme v kontaktu. Není to nic nového, válka na Donbasu trvá už osm let. Volám si s rodinou pravidelně, každopádně teď se to vyhrotilo nejvíc,“ podotkl pro CNN Prima NEWS.

Jemu samotnému by tolik nevadilo nastoupit proti Karavajevovi, protože o něm ví, že současný válečný konflikt probíhající po celé Ukrajině rozhodně neschvaluje. Kalašnik si však byl vědom, že konání zápasu by nebylo správné.

„Hlavně Artur vnímal riziko. Přišlo deset tisíc fanoušků. On nevěděl, jak by fanoušci reagovali, kdyby třeba nastoupil s ruskou vlajkou. Potkali jsme se na snídani. On sám říkal, že je proti válce, přistupuje k tomu jako normální člověk, takže jsem neměl problém se s ním bavit.“

Organizace Oktagon MMA nakonec nemohla rozhodnout jinak. „Ten důvod byl jasný, vidíme to teď i u velkých organizací jako FIFA nebo UEFA – Rusové se stahují ze soutěží. Bylo to i z hlediska bezpečnosti, aby se zamezilo nějaké provokaci v hledišti nebo mimo arénu. Oktagon se snažil chránit nás i sebe jako organizaci.“

Aktuální sankce uplatňované i na sportovce z Ruska podle něj mohou vyznívat krutě, nicméně za současných okolností není jiná možnost. „Jsme rukojmí situace – respektive ruští sportovci. Spousta z nich nesouhlasí s tím, co se děje. Ale není prostor na to, abychom rozlišovali, kdo je kdo,“ řekl 26letý Kalašnik.

Nejsem sentimentální člověk, ale…

I když byla jeho bitva s Karavajevem zrušena, turnaj přesto navštívil. A organizátoři se rozhodli vyjádřil podporu Ukrajině – pražská O2 arena se na několik minut rozsvítila do žluto-modrých barev, ukrajinská vlajka byla promítnuta na velkou kostku nad oktagonem a z reproduktorů zněla píseň Bratříčku, zavírej vrátka od Karla Kryla. Diváci poté dlouze aplaudovali. „Nejsem sentimentální člověk, emotivní projevy se mnou normálně nic moc nedělají. Ale tam jsem se musel schovat v útrobách haly, protože mě to dost zasáhlo,“ přiznal Kalašnik.

Jeho rodina se momentálně nenachází v epicentru bojů. „Co jsem tak hovořil s babičkou, výbuchy a střelba byly slyšet hlavně první den, tedy ve čtvrtek. Teď je to momentálně v oblasti, kde bydlí naše rodina, celkem klidné.“ Nejzásadnějším problémem bylo, že dva dny netekla voda.

Ve velmi proruské oblasti, kde žijí blízcí Kalašnika, je často problém dostat se ke správným informacím, které nezavání propagandou. Ale jeho rodiny se prý tento problém netýká. „Nemůžu mluvit za ostatní, každopádně má babička má díky satelitu možnost sledovat ukrajinské kanály i jiné evropské stanice. Ale řada lidí u nás má přístup jen k ruským zdrojům.“

Bijec žijící v Brně by byl nejradši, aby se každý den nemusel strachovat o své příbuzné a měl je u sebe nablízku. Jenže jim se nechce opouštět známé místo. „Několikrát jsem nabízel babičce i dědečkovi, aby přijeli do Čech. Ale u důchodců je to často tak, že mají svoji zahrádku, svého pejska a chtějí na daném místě dožít. Už nechtějí nikam utíkat. Jak jsem řekl, je to tam teď trochu klidnější, každopádně přemluvit je nešlo. Bohužel. Byl bych rád, kdyby mohli být tady.“

Závěrem Kalašnik vyjádřil vděčnost České republice za to, jak rozsáhlým způsobem Ukrajině pomáhá. „Češi jsou solidární národ. Nepochyboval jsem o tom. Moc vám děkuji, že se staráte o lidi, kteří vám nejsou blízcí.“

Tagy: