reklama

Unesený syn se po 30 letech setkal s matkou. Pomohla ručně nakreslená mapa ze vzpomínek

Jako hollywoodský film může působit příběh Číňana, který se po více než 30 letech setkal se svoji biologickou matkou. Už jako malý chlapec byl unesen a později prodán jiné rodině. Ze svého dětství si toho příliš nepamatoval, ale ze zbytků vzpomínek dokázal nakreslit mapu, která ho nakonec po třech dekádách dovedla ke shledání s matkou.

reklama

Li Ťing-wej měl čtyři roky, když ho v roce 1989 soused vylákal z domu nedaleko města Čao-tchung a unesl. Chlapce následně koupila rodina žijící 1 800 kilometrů od místa, kde doposud žil. Touha opět spatřit vlastní rodiče ho ale nikdy neopustila. Proto ze vzpomínek, které z hloubi mysli vydoloval, nakreslil mapu své rodné vesnice, kterou 24. prosince loňského roku sdílel v aplikaci Douyin, která je u nás známá jako TikTok.

„Jsem dítě, které hledá domov. Do Che-nanu mě přivedl plešatý soused okolo roku 1989, když mi byly čtyři roky. Toto je mapa mé domovské oblasti, jak si ji pamatuji,“ říkal ve videu a v ruce držel hrubý nákres vesnice. Příspěvek měl tisíce sdílení. A stal se zázrak.

Policie kresbu spojila s vesnicí v provincii Jün-nan, ve které žila žena pohřešující syna. Shodu pak potvrdily i testy DNA. Následoval první videohovor. „Matka plakala, když jsem jí zatelefonoval. Poznal jsem ji hned na první pohled. Máme stejné rty a dokonce i zuby,“ popsal Li. K dojemnému shledání po 33 letech pak došlo 1. ledna. Li Ťing-wej opatrně sundal své matce roušku, aby si prohlédl její tvář, a následně propukl v pláč.

Bydleli 100 kilometrů od sebe

Čínská média pak informují o paradoxní situaci, že současné bydliště Liho matky je vzdáleno jen asi přibližně 100 kilometrů od toho jeho. Otec už během oněch 30 let zemřel, a tak Li plánuje navštívit jeho hrob v Jün-nanu a říct mu, že už je zpátky. Z dalších příbuzných má ještě mladšího bratra a starší sestru, která rovněž byla unesena. „Ale v té době už uměla číst, takže se později vrátila,“ vysvětlil Li.

Únosy dětí nejsou v Číně žádnou vzácností. Zvláště o chlapce je pak ze strany mnohých rodin veliký zájem. Podle odhadů z roku 2015 je každoročně uneseno na 20 000 dětí. Podobných případů, kdy se dítě setká se svými biologickými rodiči až po mnoha letech, se jen loni odehrálo několik. Například 18letý Sun Čuo se v prosinci setkal s rodiči po dlouhých 14 letech. Jeho případ se dokonce stal předlohou úspěšného filmu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama