Lidé si berou na mušku ruské názvy ulic kvůli Ukrajině. Policie je zatím shovívavá

Některá města v rámci podpory Ukrajiny mění názvy ulic. V Praze dokonce někdo samovolně upravil název ulice Ruská, správní orgány tomu zatím nevěnují pozornost. Něco jiného ale je, když někdo takzvaně vylepší dopravní značky. Jeden takový „umělec“ řádí na Plzeňsku. A v případě, že ho policisté dopadnou, mu hrozí tučná pokuta.

Název se změnil například v Ruské ulici v pražských Vršovicích. Nově je na popisných štítech napsáno Ruská válečná lodi, jdi do pr*dele. „Myslím, že to je hrozně ubohé vyjádření. Takhle se snad neřeší situace, která teď je,“ popsala jedna z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS.

Nejde ale o jediné vyjádření nesouhlasu s vpádem ruských vojsk na Ukrajinu změnou označení ulice. Nápis ulice Moskevská někdo přelepil ukrajinskou vlajkou. To v Plzni se pro změnu názvu ulice rozhodlo samo zastupitelstvo města.

Sirková ulice byla přejmenována na Ukrajinskou před několika dny. Zajímavostí je, že jde o místo vzdálené jen několik desítek metrů od krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, kde denně stovky Ukrajinců žádají o vízum. „Rozhodli jsme se zvolit tuto ulici, jelikož tam nejsou žádní obyvatelé hlášení k pobytu,“ popsala mluvčí plzeňského městského úřadu Alena Marešová. „Větší deb*litu jsem neslyšel. Dnes se i boty budou jmenovat po ukrajinsku, to jim fakt pomůže,“ rozčiloval se v anketě jiný z dotazovaných.

V případě upravování cedulí s názvem ulic policie nezasahuje, neboť jde o značku informační. To by ale neplatilo, pokud by někdo zatoužil „vylepšit“ dopravní značení. Tam hrozí, že zmatený řidič způsobí nehodu. Na internetu už kolují koláže například upravené značky Stop, kterou někdo upravil na „Stop Putin“. Upravené značky právě teď řeší na Plzeňsku, neznámý umělec si ovšem místo války vybral úplně jinou tématiku a na značku zákaz vjezdu nasprejoval padajícího chodce.

Zatím neznámý umělec pravděpodobně pracuje po setmění a za pomoci štaflí. Riskuje, že se dostane do problémů. „V případě jeho dopadení by mu hrozila pokuta ve výši 20 tisíc korun,“ popsala mluvčí Policie ČR Eva Červenková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.