EU jako samoobsluha na platy: Úředníci si uprostřed krize výrazně polepší, i o desítky tisíc

Na výrazné zvýšení platů se může ještě letos těšit na šedesát tisíc lidí pracujících pro Evropskou unii, Evropskou komisi či Parlament a Radu, tedy i řadoví úředníci. Očekává se, že jejich výdělky vzrostou až o 8,5 procenta, protože v Belgii a Lucembursku jsou indexovány podle inflace. Informaci zveřejnil německý list Handelsblatt.

Jak je to možné v současné ekonomické krizi? „Od roku 2013 dochází každoročně k automatické aktualizaci platů. Vývoj platů je vázán na inflaci, takže úředníci EU a poslanci Evropského parlamentu se nemusejí bát snížení platů,“ zjistili reportéři nejčtenějšího německého deníku Bild.

Skokové zvýšení platů je však politicky citlivé: Prudký nárůst cen energií a potravin trápí mnoho Evropanů. Pochopení občanů, že zaměstnanci EU budou chráněni před důsledky inflace zvýšením platů, je velmi malé a považují takový postup za nepřijatelný.

Podle Handelsblattu vyjadřují rozčarování zástupci členských států EU. Diplomaté si stěžují, že zvýšení mezd je sice právně ošetřeno, ale v době rostoucích finančních obav je politicky obtížně vysvětlitelné. Proto narůstá nepochopení, zvlášť když státní rozpočty jednotlivých zemí se po koronavirové krizi v posledních třech letech musejí nyní vyrovnávat s následky prudce rostoucích cen energií a surovin také kvůli válce, kterou vede Rusko na Ukrajině.

Bild vypočetl, o jaké navýšení půjde v případě již tak dobře placených úředníků EU – navíc automaticky. Například ředitel odboru ve strukturách EU zařazený do platové třídy AD14 se současným platem 15 590 eur měsíčně (v přepočtu 385 tisíc korun) by měl nově pobírat 16 890 eur (417 tisíc korun). Měsíčně tak dostane o 32 tisíc korun více, což je skoro jeden průměrný plat v Česku.

Zaměstnanci mohou jen snít

„A to uprostřed krize! Miliony zaměstnanců v této zemi mohou o takovém zvýšení mezd jen snít,“ napsal Bild ve svém komentáři s tím, že podle Spolkového statistického úřadu se od ledna do března letošního roku snížily mzdy v Německu o 1,8 procenta.

„Evropská unie je zjevně samoobsluhou na platy. Toto osmiprocentní zvýšení mezd je výsměchem pro všechny těžce pracující zaměstnance v Německu,“ uvedl v rozhovoru pro Bild výkonný ředitel bavorské pravicově konzervativní unie CSU Stefan Müller s vysvětlením, že „žádný zaměstnanec v Německu nedostává automatickou kompenzaci inflace“.

Podle informací Handelsblattu se o konečné částce pro navýšení mezd úředníků evropských institucí stále diskutuje na základě sílícího odporu členských států.

Tagy: