Utajované oběti exploze na Kerčském mostu. Smetla i vůz VIP osob, včetně věhlasného soudce

Při sobotní explozi na Kerčském mostu přišel údajně o život i „nezávisle smýšlející“ ruský soudce Sergej Maslov. Ten se mimo jiné zabýval případy, které se týkaly energetického giganta Gazpromu či dcery čečenského vůdce a Putinova spojence Ramzana Kadyrova. Média spekulují, jestli nebyla bomba nastražená přímo v jeho autě.

Místní média uvedla, že dvaačtyřicetiletý ruský soudce Sergej Maslov v sobotu cestoval v černém Cadillacu Escalade vedle nákladního automobilu, když došlo k výbuchu na Kerčském mostu. V autě s ním jeli známý manželský pár turistických průvodců a dokumentaristů Zoja Sofronovová a Eduard Čuchakin a také fitness trenér Gleb Orgetkin. Ani oni výbuch nepřežili. Telegramový kanál Cheka-OGPU uvedl, že vlastníkem cadillacu byl Maslov.

Podle britského webu Daily Mail o Maslovově úmrtí jako první informoval místní deník Moskivskij komsomolec. Ten uvedl, že podle záběrů z průmyslových kamer auto se čtyřmi cestujícími předjíždělo nákladní vůz, jenž měl podle ruských vyšetřovatelů způsobit výbuch. Část mostu se poté zřítila do moře i s osobním autem.

Ruští vyšetřovatelé původně uvedli, že zemřeli tři lidé: Čuchakin, jeho manželka Sofronovová a řidič nákladního vozidla, dvaapadesátiletý Machir Jusubov. Nyní ale vyšlo najevo, že zemřeli i Maslov a Orgetkin. Není však jasné, proč ruští vyšetřovatelé o jejich smrti neinformovali.

Podle britského webu právní zdroj uvedl, že Maslov byl „neobyčejně nezávisle smýšlející a neúplatný soudce, který rozhodoval citlivé případy“. Místní média také upozornila, že „v posledním případě, kterým se Maslov zabýval, byla jako obžalovaná dcera čečenského vůdce Ramzana Kadyrova“. Jde o třiadvacetiletou Aishat Kadyrovovou, která je jednou z jeho 14 dětí a živí se jako módní návrhářka.

Z útoku na Kerčský most Rusko podle webu The Mirror obvinilo Ukrajinu, Bulharsko a Británii. Oficiálně se k tomu ale nikdo nepřiznal, a proto se objevily spekulace, jestli za útokem nestojí samotné Rusko, které jím chtělo odůvodnit ostřelování ukrajinských měst. Místní média také spekulovala, že výbušnina nemusela být v kamionu, ale přímo v autě, ve kterém soudce s třemi spolujezdci cestoval.

Tagy:
Vladimir Putin Ukrajina výbuch Daily Mail Rusko nákladní automobil Cadillac Ramzan Kadyrov Gazprom Ramzan Achmatovič Kadyrov Most přes Kerčský průliv Kerčský most Cadillac Escalade