Uvařeni zaživa: Španělská i česká ptáčata vyskakují kvůli extrémnímu horku z hnízd

Ulice měst na jihu Španělska lemují stovky těl mláďat rorýsů, která se zoufale pokusila uniknout spalujícímu vedru nebo je již mrtvá vyhodili z hnízd rodiče. Tropické teploty v Cordobě a Seville dosahují až 40°C a hnízda vystavěná na budovách z betonu či kovu se stávají smrtící pastí.

„Smaží se zaživa,“ uvedla Elena Moreno Portillo, zvířeckoprávní aktivistka ze sevillské organizace Ecourbe. Města Cordoba a Sevilla na jihu Španělska jsou domovem početných kolonií rorýsů. Díky neúnavné práci ochránců zvířat i veřejnosti se stovky ptáčat podařilo včas dopravit do záchranných stanic, které nyní kolabují. Mnohá další ale takové štěstí neměla.

🌡Los vencejos seguirán cayendo mientras dure la ola de calor. La gente recoge cajas llenas y el centro de recuperación no da abasto porque no tienen programas de cría serios; sacan las temporadas gracias a los voluntarios. Los voluntariados son programas para aprender, no para sustituir a los profesionales. Los voluntariados son actividades muy enriquecedoras. Sin embargo, en el ámbito del medio ambiente se usan con demasiada frecuencia como programas para conseguir mano de obra sin coste.😣 Esta es la cara oculta, no veréis ninguna noticia en los periódicos hablando de esto, cuando aceptar un problema, es el primer paso para poder cambiarlo. Será, que nuestras administraciones, no consideran que haya ningún problema. 💻Podéis escribir a la Junta de Andalucia a través de certificado electrónico a la Consejeria de Agricultura, Pesca y Desarrollo Rural. O a través de los siguientes correos: 📭Araceli Cabello Cabrera, Directora General del Medio Natural, Biodiversidad y Espacios Protegidos dgmnbep.cagpds@juntadeandalucia.es 📭Agencia de Medio Ambiente y Agua de Andalucia Directorgerente.amaya@juntadeandalucia.es . . #avesurbanas #ecologiaurbana #faunaurbana #aves #vencejos #ecourbe #juntadeandalucia #biodiversidad #cambioclimatico #ciudadessostenibles #ecologia

Posted by Ecourbe on Tuesday, June 14, 2022

Španělsko zaplavila nečekaná vlna horkého počasí, které je obvyklé spíše až v srpnu. Podle meteorologů jde o první zaznamenanou červnovou vlnu od počátku sledování v roce 1981. Právě červen však představuje pro ptáky vrchol hnízdní sezóny a mláďata tak nejsou zatím schopna létat. Zoufalý skok z hnízda do neznáma pro ně tak často představuje ortel smrti. Klimatická změna, které je nynější teplotní šok připisován, však stojí i za dalšími změnami u ptáků – migrující druhy přestávají migrovat a mnohé druhy se zmenšují.

Trpí i ptáci v Česku

Období tropických veder, během kterých nejen ptáčata, ale i veverčí mláďata vyskakovala z hnízd, si pamatují i zvířecí záchranáři v Česku. V roce 2018 se takto v záchranných stanicích ocitlo nemálo pacientů. A uplynulý víkend naznačil, že se nejednalo o ojedinělou událost. Příjmy mláďat, která se snažila uniknout vysokým teplotám, zaznamenala například pražská záchranná stanice. „Přijali jsme malé rorýse, nějaké vrabce a sýkorky. Jedná se o ptáky, kteří často hnízdí na fasádách domů,“ říká Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy.

Co dělat v případě, že během tropických letních dní najdete ptáče, které by podle chybějícího opeření a postoje na patách (kloubech) mělo být ještě v hnízdě? „Nejlepší je kontaktovat záchrannou stanici a poradit se, protože pokud mládě vyskočilo z hnízda kvůli vedru, udělá to po vrácení zpět zase,“ vysvětluje Pokorná s tím, že je mnohdy také těžké poznat, ze kterého hnízda ptáče pochází. Pravidlo o kontaktování záchranné stanice platí i v případě nálezu veverčat, která se taktéž skokem z hnízd snaží utéct před vedrem.

Během vysokých teplot může velmi pomoci miska vody – ať už na parapetu za oknem, na balkoně, nebo na zemi na dvoře či na zahradě. A rada od odborníků na závěr? V žádném případě si volně žijící živočichy v nouzi nenoste domů a nesnažte se o ně postarat sami. Z dobrého úmyslu se totiž často stane medvědí služba a doplácí na to právě zvířata.

Tagy:

Hlavní zprávy

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka
Partie

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?
Partie

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:24

Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn. Tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly podle agentury AP dánské úřady.

14:01

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci

13:21

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

12:55

Ukrajinští obránci sestřelili ruský vrtulník Ka-52

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.