Už žádné zákazy pro neočkované. Irsko ruší opatření proti covidu, zvažují to i jinde

Irsko covid

Rozvolňování ve světě

Irsko učinilo téměř monumentální obrat v souvislosti s pandemií koronaviru. Od soboty tamní úřady zrušily drtivou většinu omezení vyhlášených kvůli covidu. Restaurace a noční kluby mohou prodloužit otevírací dobu. Lidé se nemusí prokazovat očkováním a nemusí dodržovat rozestupy.

Rušení opatření v Irsku přichází v době, kdy je počet nakažených omikronem stále vysoký. Nemocnice se nicméně neplní, mimo jiné i proto, že proočkovanost Irů se blíží k 82 procentům. Kroky této země, které směřují k totálnímu rozvolnění, budou brzy následovat i další evropské státy.

„Stál jsem tady v mnoha temných dnech, ale dnes je dobrý den. Lidé vědí, že vláda nebude omezovat osobní svobody déle, než je nutné. Od šesti ráno bude proto většina opatření v oblasti veřejného zdraví týkajících se covidu odstraněna,“ řekl irský premiér Micheál Martin.

Emotivní projev irského premiéra zahájil proces, který zatím v Evropě nemá obdoby. Některá opatření sice v Irsku zůstanou, třeba nošení roušek ve veřejné dopravě nebo pravidla pro turisty, ale zbytek je pryč. Lidé mohou do hospod, mohou se setkávat rodiny i přátelé bez jakýchkoli omezení.

„Bude jaro a já se na něj těším jako nikdy předtím. Lidé jsou sociální bytosti a my Irové jsme společenštější než většina ostatních. Potřebujeme se znovu vidět, potřebujeme vidět úsměvy druhých, musíme si znovu zazpívat,“ dodal premiér.

„Bude znovu zábava, kapely budou moct hrát v hospodách, lidi se budou zas potkávat, bar a hospoda je sociální centrum,“ řekl Štěpán Frýd, Čech žijící v Irsku. O tom také premiér mluvil. Očkování podle něj pomohlo Irům přečkat omikron a proto se jako první dočkali zrušení omezení.

Většinu omezení kvůli covidu ruší také Anglie, skončí příští čtvrtek. Obyvatelé této části království už nebudou muset nosit roušky nebo pracovat z domova. „Musíme se naučit žít s covidem stejným způsobem, jakým jsme se naučili žít s chřipkou. Musíme zůstat ostražití a mít na paměti, že se ale mohou vyskytnout nové vlny,“ řekl ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Podobné kroky chystají také Španělsko a Portugalsko. Omikron se sice šíří, nemocnice ale nezatěžuje. Odpovědnost se přesune na kraje a ty budou mít, třeba jako při chřipkové epidemii, možnost například omezit výuku na školách. Kdy se tam opatření zruší, zatím není jasné. Španělsko má ambici být vzorem pro celou Evropu. „Na druhé straně spektra je náš soused Rakousko, tato strategie mi připadá naprosto zastaralá,“ uvedl naopak biochemik Zdeněk Hostomský. Ostatní země v Evropě zatím vyčkávají a udržují stávající pravidla při životě.

Tagy: