V Austrálii stále hledají radioaktivní kapsli. Smrtící záření může produkovat 300 let

Australské úřady už týden hledají ztracenou radioaktivní kapsli, která zřejmě vypadla z nákladního vozu na silnici. Odborníci varují, že substance může způsobit vážné zdravotní komplikace, radiační nemoc, v nejhorším případě i rakovinu. Není přitom jasné, zda si kapsli někdo nevědomky nevzal domů.

Je to jako hledat jehlu v kupce sena. Či spíše smrtící radioaktivní kapsli o rozměrech 8x6 milimetrů na silniční trase dlouhé 1 400 kilometrů. Úřady na západě Austrálie se pustily do zoufalé mise s cílem najít nebezpečný radioizotop cesium-137 dříve, než ho najde člověk, který nebude vědět, s jakým materiálem právě přišel do styku.

Radioaktivní kapsle byla součástí zařízení, které v dolech provádí jadernou denzitometrii a určuje hustotu železné rudy. Nákladní vůz měl měřidlo s kapslí odvézt z těžebního stanoviště Gudai-Darri, který spravuje společnost Rio Tinto, 12. ledna. Vůz byl na cestě čtyři dny, než dorazil do Perthu. Tam se při inspekci 25. ledna zjistilo, že kapsle chybí, upozornila CNN.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obr, který dokáže rozpoutat radioaktivní tsunami. Západ děsí ruská jaderná ponorka

Zoufalé pátrání

Radioaktivní plíšek zřejmě vypadl z auta. „Po otevření balíčku se ukázalo, že měřidlo je poškozené a jeden ze čtyř upevňovacích šroubů chybí. Chyběl i samotný zdroj a všechny šrouby na měřidle,“ uvedly záchranné složky.

Odborníci vůbec nechápou, jak mohlo k tak vážnému incidentu dojít, převoz radioaktivního materiálu se totiž úzkostlivě monitoruje. Úřady se teď snaží provinění přepravní společnosti napravit. Pověření lidé pročesávají prostor kolem silnice mezi městy Newman a Perth.

V pondělí navíc vyjelo na cestu speciální vozidlo, které bude kopírovat trasu, kterou ujel zmíněný nákladní vůz. Na dopravním prostředku je instalované speciální detekční zařízení, které zaznamenává blízkou radioaktivitu. Jelikož je ale kapsle velice malá, auto bude muset jet celou cestu velmi pomalu. „Potrvá asi pět dní, než projede základní trasu,“ informovaly záchranné složky.

Co když se kapsle ztratila?

Pokud se radioaktivní prvek nenajde a zůstane mimo civilizaci, nic hrozného se nejspíš nestane. Kdyby ale kapsli někdo objevil a bez vědomí úřadů si ji například vzal domů, bylo by to podstatně horší.

„Jedním z dlouhodobých dopadů vystavení se tomuto zdroji je rakovina. Substance emituje záření beta i gama. Takže když ji máte v blízkosti, může způsobit popálení kůže. Po delší době může vyvolat i akutní radiační syndrom,“ varoval lékař Andy Robertson.

Jestli se úřadům nepodaří kapsli najít, bude emitovat nebezpečné radioaktivní záření dalších 300 let. Lidé by se od ní měli držet alespoň na vzdálenost pěti metrů.

Tagy: