V Británii se objevil vir podobný ebole. Způsobuje vaginální krvácení a hluchotu

Poprvé za více než deset let ve Velké Británii zachytili hned dva případy nákazy horečkou Lassa – nebezpečným infekčním onemocněním, které způsobuje vaginální krvácení a ohrožuje sluch. Nemoc může skončit i smrtí, nebezpečné příznaky se ale projeví jen zhruba u pětiny nakažených.

Horečka Lassa je nemoc podobná ebole, která se taktéž poprvé objevila v Africe, a to v roce 1969. Onemocnění se mělo původně rozšířit z Nigérie. Virus Lassa se nyní prokázal na východě Anglie u dvou členů rodiny, která se před nedávnem vrátila ze západní Afriky. Lékaři mají podezření na nákazu i u jejich třetího příbuzného, čekají ale na výsledky testů.

Jak se tito lidé mohli virem Lassa nakazit? Původcem nemoci mohou být krysy, přes jejichž moč a výkaly se mohl kontaminovat nějaký předmět či jídlo, se kterým se dostali nakažení do kontaktu.

Mezi lidmi se pak nákaza šíří výměnou tělesných tekutin. Virus se každopádně údajně šíří velmi těžkopádně. „Případy horečky Lassa jsou v Británii velmi vzácné a mezi lidmi se nešíří vůbec snadno,“ popsala pro Sky News zdravotnická poradkyně Susan Hopkinsová, která působí ve vládní agentuře UKHSA.

Zákeřnost nemoci tkví v tom, že 80 procent nakažených často vůbec neví, že má virus v těle. U zbylé pětiny ale hrozí extrémní příznaky jako horečka, zvracení, průjem, krvácení z pusy, nosu, vagíny a snížení krevního tlaku. I u těch, kteří nákazu přežijí, mohou navíc přetrvávat problémy se sluchem.

Virus Lassa se v západní Africe považuje za endemický, vyskytuje se tedy téměř výhradě jen v této části světa. Každý rok se tam prokáže u 100 až 300 tisíc lidí.

Tagy: