PŘEHLEDNĚ: V kanceláři 18 °C, u pokladny o dva méně. Jakou teplotu můžete mít v práci vy?

Práce v zimě (ilustrační foto)

Teplota na pracovišti

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Strakova akademie o tom informovala na svém webu. Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi už v srpnu navrhlo také zvláštní vyhlášku, podle které by se v případě výpadku dodávek plynu snížila teplota vytápění veřejných prostor. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

Kanceláře

Podle nového nařízení vlády by se minimální teploty měly snížit. Například v kancelářích nebo centrálně vytápěných obývacích pokojích by teplota mohla klesnout na 18 stupňů Celsia. Oproti původní teplotě 20 °C je to o minus dva stupně.

Pokladna

Citelné snížení teploty by mohli zaznamenat zejména zaměstnanci montážních linek, řidiči osobních a některých drážních vozidel nebo také pokladní. Pro ně ministerstvo zdravotnictví navrhuje snížit teplotu z 18 na 16 stupňů. Záleží na způsobu ventilace a tepelném odporu oděvu.

Šatna

Teplotní limity by se měly snížit například také ve veřejných šatnách. Z původních 20 stupňů Celsia by teplota mohla klesnout na 16 °C.

Sprcha

Podobné podmínky platí i pro sprchy. I když zde je teplotní rozdíl docela znatelný. V těchto prostorách se má teplota snížit z 25 na 19 stupňů.

Toalety

Konec pohodlného vysedávání s mobilním telefonem by mohl být i na záchodech, kde minimální teploty klesnou z 18 na 15 stupňů.

Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. „Hlavním důvodem návrhu je revidovat právní rámec ve vztahu k požadavkům na minimální teplotu na pracovišti s ohledem na současnou situaci, kdy v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině dochází k omezování a přerušování dodávek zemního plynu, kdy se předpokládá další nárůst a přetrvávání energetické krize,“ uvedlo v důvodové zprávě k nařízení ministerstvo.

Současné stanovené teploty pocházejí z roku 2010. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jeho úřad návrh konzultoval s hygieniky a srovnával s jinými zeměmi. Změna má podle návrhu vstoupit v platnost dnem vyhlášení nového nařízení vlády.

Fiala se snaží situaci uklidnit

Mnozí lidé ovšem nadšení s odborníky nesdílí. „Lidé pak budou zase nemocní a stane se z toho covid,“ psali uživatelé Instagramu. Někteří z nich pak litovali zejména pokladní. „Ta pokladna je největší blbost a lituji těch lidí. Pracoval jsem v zimě u vchodu v Tescu a katastrofa. Dostal jsem tam maximálně ohřívač, který jsem měl u nohou,“ uvedl uživatel Luděk.

Premiér Petr Fiala (ODS) se ale snaží celou situaci uklidnit. „Aby se nikdo neděsil – není to teplota, která má být na pracovištích, je to nejnižší možná teplota, která musí být na pracovištích,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS premiér. Takové teploty ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi označil za běžné. „Nedávno jsme na Úřadu vlády rozhodli, že budeme mít teplotu v kancelářích mezi 19 a 20 stupni. Na chodbách a v místnostech, které se pravidelně nepoužívají, ještě méně. Tím výrazně ušetříme,“ řekl premiér s tím, že šetřit hodlá i samotná vláda.

Tagy:
krize kancelář energie pracoviště teploty vláda Ministerstvo zdravotnictví České republiky Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky