V Krkonoších turisté pálili dřevěné tyče. Mohli jsme konkurovat Hřensku, děsí se KRNAP

Navzdory výstraze před vznikem požárů ve volné přírodě v noci na čtvrtek na hřebenech Krkonoš někdo rozdělal oheň. Jen shodou okolností nevznikl požár, řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Správa KRNAP minulý týden vydala varování před požáry a vyzvala návštěvníky hor, aby se vyvarovali rozdělávání a udržování otevřených ohňů, v lesích je zakázáno i kouřit.

„Všichni sledujeme, co se děje v Českém Švýcarsku, a u nás na hřebenech v Černém sedle nad Martinovkou si v noci někdo rozdělal otevřený oheň! A jelikož je tam dřeva málo, tak k tomu použili tyče, které tam má Horská služba jako zimní značení. Ráno to sotva zalili, možná vodou z lahve, kterou jsme nalezli poblíž,“ uvedl Drahný na webu správy národního parku.

Na nedostatečně uhašené ohniště narazil ve čtvrtek ráno člen Horské služby Krkonoše. „Nebýt pracovní cesty kolegy z horské služby, který ještě teplé ohniště nalezl a nahlásil, a našeho strážce, který jej přinesenou vodou dohasil, tak jsme mohli Českému Švýcarsku směle konkurovat,“ sdělil Drahný.

Rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko se hasiči snaží uhasit už pátým dnem. Oheň se jim daří udržet na ploše tisíc hektarů. Policisté už mají indicie, jak vznikl.

Zvýšené riziko vzniku požáru podle KRNAP trvá v Krkonoších nejenom v lesích, ale i na loukách či třeba na smilkových trávnících krkonošské tundry. Správa varovala také před zapalováním svíček u pomníků a božích muk.

„Zesílenou pozornost požárním rizikům v současné době věnují také naši strážci a lesníci v terénu. Přesto žádáme návštěvníky, aby si všímali svého okolí a hlásili jakýkoli zárodek možného požáru,“ uvedl Drahný.

Lidé mohou v těchto případech volat buď přímo hasičům na nouzovou telefonní linku 150, případně na linku Integrovaného záchranné systému 112, nebo na pohotovostní telefonní číslo Správy KRNAP 737 211 113.

Uvedené zákazy, jako je táboření ve volné přírodě mimo vyhrazená místa, zákaz kouření v lese, rozdělávání ohňů a podobně, vyplývají podle Správy KRNAP nejen z lesního zákona, ale také ze zákona o ochraně přírody a krajiny.

V posledních dnech se příklady nezodpovědného chování lidí ve volné přírodě v Královéhradeckém kraji objevily na několika místech. Hasiči například o víkendu hasili doutnající ohniště ve vyprahlém obtížně přístupném lesním porostu nad jezerem Pískovna v Adršpašských skalách na Broumovsku, oheň se naštěstí nerozšířil.

Před týdnem ve čtvrtek devět jednotek hasičů bojovalo s lesním požárem ve skalách u Božanova na Broumovsku v blízkosti česko-polské hranice, vypomáhal i policejní vrtulník. Jeho příčinou byla nedbalost, hasiči v místě našli ohniště.

Adršpašsko-teplické skály na Broumovsku patří podobně jako Krkonoše mezi oblíbené turistické cíle v Královéhradeckém kraji.

Tagy:
les příroda požár Krkonoše Krkonošský národní park Královéhradecký kraj Česko Hřensko okres Děčín Národní park České Švýcarsko Správa Krkonošského národního parku

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství