V nemocnicích už je s covidem 664 lidí. Epidemiolog Prymula radí, kdy se očkovat a čím

Roman Prymula zhodnotil průběh letní vlny covidu

Covid opět nabírá na síle a české nemocnice už evidují 664 hospitalizovaných s covidem. I proto by podle epidemiologa Romana Prymuly měli lidé zvážit přeočkování, a to ideálně stejnou vakcínou, kterou využili k prvnímu „boostru“. V pořadu Nový den dodal, kdo by ji měl nejvíce zvažovat a kdy budou vakcíny nové.

Ve středu v Česku přibylo 2 757 potvrzených případů nákazy koronavirem, takové číslo ale podle Prymuly i jiných odborníků není reprezentativní. „Stav více odráží počty hospitalizovaných. Tam nyní dochází k nárůstu osob, které vyžadují nemocniční péči,“ potvrdil.

V nemocnici je nyní s covidem hospitalizováno 664 lidí, 27 osob je pak ve vážném stavu. „Restrikce v nemocnicích jsou na místě – sami pracovníci jsou nemocní nebo se starají o nemocné děti,“ poznamenal Prymula.

Jak vzniká nová varianta koronaviru?

  • Ve chvíli, kdy nakažená osoba infikuje dalšího člověka, vir se zkopíruje a přejde do těla nového hostitele.
  • Tento duplikační proces se ale může pokazit, čímž dochází k mutacím. Kvůli takovým chybám může vir zaniknout, může se oslabit, ale také se může stát silnějším. Nové atributy patogenu jsou prakticky nahodilé.
  • Pokud vir nasbírá více mutací a vlastnostmi se výrazně odliší od původního viru, vzniká nová varianta.

Jsou na místě restrikce?

Reagoval tak na plán ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) plošné proticovidové restrikce nezavádět. Šéf resortu zdravotnictví to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. „Mohu s klidným srdcem říct, že žádné restrikce už nenastanou. Říkají to i kolegové ve všech zemích EU a celého světa,“ uklidňoval Válek. I on ale zdůraznil doporučení nechat se očkovat posilující dávkou.

Stejně jako Prymula. „Určitě se nechám přeočkovat. Víme, že účinnost vakcíny pomáhá před úmrtím a po osmi měsících má menší účinek. Pokud byl někdo očkován před delší dobou, měl by vakcínu vážně zvažovat,“ doporučil epidemiolog. Připomněl, že v tomto období jsou nejvíce ohrožení lidé starší 60 let.

Na trhu se ale zatím neobjevily avizované vakcíny, které by měly být účinnější proti novým mutacím. „Musíme si počkat na vývoj. Kdo chce čekat, může, ale vakcíny budou schváleny v říjnu, dostanou se k nim opožděně,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS. I tento scénář ale může být optimistický.

Jakou zvolit látku?

Obecně podle něj platí, že by lidé pro případnou čtvrtou dávku měli zvolit stejnou látku jako při té třetí. „První schéma (obvykle první dvě dávky, pozn. red.) je vhodné jednou vakcínou, pro přeočkování změnit. Pro druhou posilovací dávku bych ale doporučil tu, kterou jsme posilovali,“ vysvětlil s tím, že jde pouze o jeho názor vycházející z letité zkušenosti. Například tedy absolvovat základní očkování dvěma dávkami Pfizeru, poté zvolit jinou látku a u té už zůstat i pro čtvrtou dávku.

Plně naočkováno bylo proti této nemoci v Česku zhruba 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo posilující dávku vakcíny. Od pondělí se lidé mohou nechat očkovat i druhou posilující dávkou, za první dny si pro ni přišly tisíce lidí.

Tagy: