V povlečení končí odumřelá kůže, tou se živí roztoči. Jak často měnit ložní prádlo?

Jak dobře spí jednotlivá znamení?

Jak často měnit povlečení? Podle Arenbergerové záleží na několika aspektech

Kůže je nejaktivnější metabolický orgán, proto bychom převlékání ložního prádla neměli podceňovat, upozornila v pořadu Nový den dermatoložka Monika Arenbergerová. Vysvětlila také, jak často je výměna povlečení potřeba. Závisí to na ročním období, typu kůže i věku.

„Denně ztratíme asi 300 tisíc kožních buněk, které se obnovují. Právě v posteli trávíme asi osm hodin času, většina odumřelých kožních buněk tak končí v posteli,“ vysvětlila v pořadu Nový den Arenbergerová.

Připomněla také, že kůže je nejaktivnější metabolický orgán. A převlékat peřiny je důležité jak z hygienických, tak i ze zdravotních důvodů. „Odumřelými buňkami se živí roztoči a úměrně tomu, kolik jich tam je, tam žije i roztočů,“ poukázala dermatoložka. Alergie na roztoče přitom patří mezi ty častější.

V létě měnit každý týden

„Ti, co mají alergii, by měli zvýšit četnost převlékání. Když má někdo akné, polštář by měl měnit každé tři dny,“ uvedla jako příklad. Záleží ale také na ročním období. „V letních měsících, kdy se hodně potíme, bych doporučovala peřiny vyměnit jednou týdně, v zimě jednou za dva týdny,“ podotkla.

Pozor bychom si měli dát také na to, z čeho jsou lůžkoviny vyrobené. „Ideální jsou přírodní bavlněné materiály, abychom se v nich moc nezahřívali. Také záleží na pracím prášku, který může být příliš agresivní,“ řekla s tím, že pro děti by zásadně volila prací prášky, které jsou určené pro dětskou pokožku.

Mnoho lidí se ale nad takovými aspekty nezamýšlí, což dokazuje i nedávný výzkum. Více než polovina Britů, kteří žijí sami, si povlečení mění klidně až po několika měsících. Ženy jsou na tom podle všeho o poznání lépe. O detailních výsledcích průzkumu se dočtete zde. „Je to první výzkum a docela praktický,“ uznala Arenbergerová.

Tagy: