V příštích měsících a letech utáhneme opasky, jsem pro snížení DPH, říká Kovanda

V příštích měsících a letech si Češi budou muset utáhnout opasky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Klíčovou roli ve zdražování podle něj může sehrát i vliv klimatu.

Do konce letošního roku nás pravděpodobně čeká zdražování, které bude pokračovat i na začátku příštího roku. Podle Kovandy je zdražování reakcí na pandemickou situaci, chování vlád a centrálních bank. „Během pandemie se nevyrábělo, ale do ekonomiky proudily nové peníze,“ vysvětlil Kovanda.

„Zdražování bude na půl cesty – bavíme se o cenách energií, práce apod. Jsou věci, které jdou udělat. Kdyby vláda umožnila větší příchod cizinců, kteří jdou pracovat do Česka, nebyl by tak vysoký tlak na mzdy, což se promítne i do cen. Nová vláda bude muset řešit, jestli všechna zdražování jsou oprávněná,“ řekl další host pořadu, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Kovanda míní, že to, co se nyní děje, bude přechodnou záležitostí. „Nesmíme zapomínat na to, že se do toho promítají i klimatické podmínky. Pokud by docházelo k větším výkyvům v důsledku klimatu, promítne se to třeba do vyšších cen obilovin,“ podotkl Kovanda.

Snížení DPH

„Jsem pro snížení DPH, protože tady bude velký úder na peněženky českých občanů. Bavíme se o inflaci, ale v příštích měsících i letech si budeme muset utahovat opasky z důvodu zdražování energií, zelených politik Evropské unie, které jsou nebezpečné a povedou spoustu lidí do energetické chudoby,“ varoval Kovanda.

„Čtyři miliony lidí v České republice nebude schopno platit za energie a budou mít méně peněz na potraviny. Když nebudeme moc utrácet za jídlo, prodejci nebudou moci zvyšovat ceny. Proto si myslím, že se jedná o přechodný jev. Spíš se obávám inflace v oblasti energií – uměle zdražujeme energie a to je zásah do peněženek. Energie tvoří obrovskou část rodinných rozpočtů. Zejména budou zasaženy nízkopříjmové vrstvy a chudší obyvatelé. Bude to sociální problém,“ pokračoval Kovanda.

„Minimálně příští rok bude o vysoké inflaci. Pokud vláda nepřijde s podporou pro chudé, nastane problém,“ dodal Prouza.

Bohemia Energy

Zákazníci Bohemia Energy se ve středu dozvěděli, že jejich dodavatel energií ze dne na den zkrachoval. Klienti o elektřinu ani plyn ale nepřijdou. Závazky přebírají jiné společnosti. Lidé mají půl roku na sjednání nové smlouvy. „Největší dodavatelé už oznámili, že novým klientům budou výrazně zdražovat ceny energií. Bude to obrovský nárůst, na který řada lidí nebyla připravena,“ řekl Kovanda.

„Firma, která přebírá klienta, musí pro něj zajistit komoditu – nakoupit elektřinu a plyn,“ doplnil náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství