První oběť opičích neštovic v USA. Pacientovi selhala imunita, potvrdila pitva

Spojené státy oznámily první případ úmrtí člověka nakaženého opičími neštovicemi na svém území, pacient měl narušený imunitní systém. Příčinu úmrtí oznámil losangeleský okresní úřad veřejného zdravotnictví a jeho mluvčí uvedl, že ji potvrdila pitva. Informovala o tom agentura AP.

Opičí neštovice se od května začaly šířit v takzvaných neendemických oblastech, tedy takových, kde se vir původem z Afriky dříve téměř nevyskytoval. V USA je téměř 22 000 potvrzených případů a jsou tak nejhůře postiženou zemí na světě, vyplývá to z údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Opičí neštovice se šíří těsným kontaktem. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

Od začátku aktuální vlny onemocnění eviduje CDC na 58 000 nakažených a 18 úmrtí. Osm lidí zemřelo v oblastech, kde se opičí neštovice dříve běžně nevyskytovaly. Dvě úmrtí zaznamenalo Španělsko a Brazílie, po jednom Belgie, Indie, Kuba, Ekvádor. Nově ohlášené úmrtí pacienta v USA statistika CDC zatím nezachycuje.

Tagy:
Afrika Indie Španělsko Kuba Brazílie pacient Belgie USA opičí neštovice Centers for Disease Control and Prevention