reklama

V útulku utratili Harryho. Nebyl první. Ani poslední...

foto ilustrační

Harry byl starší pejsek, prý problémový. Trčel v útulku, měl ale to štěstí, že za ním docházeli dobrovolníci, trénovali s ním, chodil pravidelně ven. Připravovali ho na odchod domů. Než se však to "doma" našlo, útulek Harryho utratil. Bohužel, nebyl první. A ani poslední...

reklama

Harry byl starší pejsek, prý problémový. Trčel v útulku, měl ale to štěstí, že za ním docházeli dobrovolníci, trénovali s ním, chodil pravidelně ven. Připravovali ho na odchod domů. Než se však to "doma" našlo, útulek Harryho utratil. Bohužel, nebyl první. A ani poslední...

Adoptovaní psi, psi z útulků, jsou ti nejlepší na světě. Pro psa si do útulku může přijít mladá rodina s dětmi, starší člověk, člověk s hendikepem, velký sportovec i ještě větší milovník gaučingu. Pro všechny z nich se v útulcích, s trochou hledání a naslouchání radám ošetřovatelů, najde ten pravý pes, se kterým budou šťastní. Jenže do útulků se někdy dostanou i psi, kteří si za sebou jako balvan táhnou špatnou minulost. Týrání, strachy, nulovou výchovu, zanedbávání, traumata. A útulek ví, že takového psa jen tak do nějaké rodiny neumístí.

Harry a tisíce dalších

Harry byl pravděpodobně právě jedním z takových psů, aspoň podle vyjádření útulku Broumov, který o něj pečoval. Údajně mu zemřela majitelka. Údajně se o něj dědicové nechtěli starat. Taková klasika - dědictví nesmrdí, dokud nemá čtyři nohy a nepotřebuje pravidelně venčit. :/

A tak Harry skončil v útulku. Bůh ví jak to bylo doopravdy, nebo jak se s ním dřív zacházelo. Každopádně si taky táhl takový ten neviditelný šutr. Strašáka, který se ozve v nejmíň vhondou chvíli, takže Harry jednoho dne pokousal. Jednou, a pak ještě podruhé. Jakmile se tohle stane, je to průšvih. Když to pes udělá v rodině, jen málokteří majitelé jsou natolik duchapřítomní, odhodlaní a zodpovědní, aby s tím poctivě začali něco dělat. Většinou to pes má pade na pade: buď injekce, nebo útulek.

Jenže útulky nejsou cvičáky či nápravná zařízení. Nejsou ani odkladiště rozbitých věcí s neomezenou kapacitou. Některé útulky neumí s prolémovými psy pracovat vůbec. Neznamená to, že jsou hned špatné, jen prostě nemají prostor, čas, zkušenosti, dostatek lidí, potřebné vzdělání. A i v útulcích, kde to umí - tu lépe, tu hůř - mají jen omezenou kapacitu, kolik takto problémových psů zvládnou. Problémový pes vydá za 10 "hodných" a málokterý útulek jich zvládne víc jak 2 až 3 najednou. Tím spíš proto, že problémový pes v útulku trčí mnohem déle, než pes, kterého můžete bez obav pustit do světa.

Harry měl štěstí, že se mu věnovali dobrovolníci ze psí školy, kteří věděli, co dělají. Podívejte se na videa, jak s ním cvičili: 

Trénink nasazování náhubku: https://youtu.be/LGHK7ekQT9E

Trénink nástupu do auta: https://youtu.be/ZTSTb5fK_hQ

Harry
Harry

Kolik injekcí bude ještě potřeba?

Harryho utracení se dostalo na veřejnost. O spoustě jiných se ale nikdo nedozví. Lidé tento příběh sdílí, čertí se, nadávají útulku, RIPují. Letmým pohledem na profily těchto lidí se najde hned několik, kteří sami v minulosti množili a nabízeli štěňata. Bohužel těmto lidem nedochází, že viníkem Harryho smrti není útulek (jakkoli my sami jsme v útulku AniDef pro pokousání, byť opakovaná, nikdy neutráceli). Nejsou to ani dobrovolníci, kteří se psem odvedli obdivuhodný a profesionální kus práce, ačkoli to bohužel nestačilo. 

Za Harryho smrt, i další minulé i budoucí utracené psy, jsou zodpovědní ti, kdo množí. Ti, kdo  s vidinou roztomilého zážitku nebo snadného zisku přivedou na svět štěňata, o která se po předání novým rodinám už nechtějí nebo nemohou postarat, když nastane problém. Ti, kdo za pár let ani neví, kde jejich štěňata jsou. I Harry se kdysi musel narodit v nějaké rodině. V rodině, co ho jako malého předala nové rodině a nejspíš ani netuší, jak dopadl. A zodpovědní jsou i ti, kdo tyto množitele podporují a štěňata si od nich kupují.

Kolik psů ještě bude muset umřít, než se všichni ti "nabízíme štěňátka" chytnou za nos? Než klesne absurdně vysoké množství stále nově se rodících štěňat tak, aby se útulkům ulevilo a mohli se pejskům, jako byl Harry, skutečně naplno, odbnorně a dlouhodobě věnovat? Aby pejskové, jako byl Harry, mohli žít?

Nekupujte. Adoptujte. 

AniDef - útulek Žim

Ilustrační foto
Ilustrační foto
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Policejní ředitel Husák: O oslavě jsem nevěděl, v hotelu jsem měl domluvenou schůzku

Policejní ředitel Husák: O oslavě jsem nevěděl, v hotelu jsem měl domluvenou schůzku

Podle nejnovějších zpráv je v současné době krajský policejní ředitel v Libereckém kraji Vladislav Husák na policejním prezidiu, kde řeší svoji budoucnost. Uvedla to Česká televize. Před kamerou CNN Prima NEWS ráno pospíchal do auta, vyjádřit se nechtěl. Jde o dalšího účastníka nelegální oslavy v teplickém hotelu. Na jeho přítomnost ve společnosti mimo jiné Milana Hniličky, expremiéra Jiřího Paroubka nebo místopředsedy Rady České televize Jiřího Šlégra upozornil Radiožurnál.

Klíčového muže z Blatného týmu Šeda nahradí politický náměstek Černý
Italský premiér Conte oznámil vládě demisi, ztratil většinu. Doufá však v nový mandát
Prymulova akce soukromého testování. Donutil ani Bohdalová nevěděli, že se jí účastní
Za sex dívkám platil, některé znásilnil. Muži z Opavska hrozí 12 let vězení
Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel
reklama
reklama
Omezení v rodinách i pohybu kolem bydliště. Blatný má superkrizový plán při zhoršení

Vláda

Domácí zpravodajství

Téměř dva týdny už Česko splňuje čtvrtý stupeň PES, rizikové skóre kleslo na 68 bodů
ČSSD si chce karanténním bonusem koupit hlasy nízkopříjmových skupin, říká Bábek
Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech
Další články
reklama
reklama