reklama

V útulku utratili Harryho. Nebyl první. Ani poslední...

foto ilustrační
Foto:

Harry byl starší pejsek, prý problémový. Trčel v útulku, měl ale to štěstí, že za ním docházeli dobrovolníci, trénovali s ním, chodil pravidelně ven. Připravovali ho na odchod domů. Než se však to "doma" našlo, útulek Harryho utratil. Bohužel, nebyl první. A ani poslední...

reklama

Harry byl starší pejsek, prý problémový. Trčel v útulku, měl ale to štěstí, že za ním docházeli dobrovolníci, trénovali s ním, chodil pravidelně ven. Připravovali ho na odchod domů. Než se však to "doma" našlo, útulek Harryho utratil. Bohužel, nebyl první. A ani poslední...

Adoptovaní psi, psi z útulků, jsou ti nejlepší na světě. Pro psa si do útulku může přijít mladá rodina s dětmi, starší člověk, člověk s hendikepem, velký sportovec i ještě větší milovník gaučingu. Pro všechny z nich se v útulcích, s trochou hledání a naslouchání radám ošetřovatelů, najde ten pravý pes, se kterým budou šťastní. Jenže do útulků se někdy dostanou i psi, kteří si za sebou jako balvan táhnou špatnou minulost. Týrání, strachy, nulovou výchovu, zanedbávání, traumata. A útulek ví, že takového psa jen tak do nějaké rodiny neumístí.

Harry a tisíce dalších

Harry byl pravděpodobně právě jedním z takových psů, aspoň podle vyjádření útulku Broumov, který o něj pečoval. Údajně mu zemřela majitelka. Údajně se o něj dědicové nechtěli starat. Taková klasika - dědictví nesmrdí, dokud nemá čtyři nohy a nepotřebuje pravidelně venčit. :/

A tak Harry skončil v útulku. Bůh ví jak to bylo doopravdy, nebo jak se s ním dřív zacházelo. Každopádně si taky táhl takový ten neviditelný šutr. Strašáka, který se ozve v nejmíň vhondou chvíli, takže Harry jednoho dne pokousal. Jednou, a pak ještě podruhé. Jakmile se tohle stane, je to průšvih. Když to pes udělá v rodině, jen málokteří majitelé jsou natolik duchapřítomní, odhodlaní a zodpovědní, aby s tím poctivě začali něco dělat. Většinou to pes má pade na pade: buď injekce, nebo útulek.

Jenže útulky nejsou cvičáky či nápravná zařízení. Nejsou ani odkladiště rozbitých věcí s neomezenou kapacitou. Některé útulky neumí s prolémovými psy pracovat vůbec. Neznamená to, že jsou hned špatné, jen prostě nemají prostor, čas, zkušenosti, dostatek lidí, potřebné vzdělání. A i v útulcích, kde to umí - tu lépe, tu hůř - mají jen omezenou kapacitu, kolik takto problémových psů zvládnou. Problémový pes vydá za 10 "hodných" a málokterý útulek jich zvládne víc jak 2 až 3 najednou. Tím spíš proto, že problémový pes v útulku trčí mnohem déle, než pes, kterého můžete bez obav pustit do světa.

Harry měl štěstí, že se mu věnovali dobrovolníci ze psí školy, kteří věděli, co dělají. Podívejte se na videa, jak s ním cvičili: 

Trénink nasazování náhubku: https://youtu.be/LGHK7ekQT9E

Trénink nástupu do auta: https://youtu.be/ZTSTb5fK_hQ

Kolik injekcí bude ještě potřeba?

Harryho utracení se dostalo na veřejnost. O spoustě jiných se ale nikdo nedozví. Lidé tento příběh sdílí, čertí se, nadávají útulku, RIPují. Letmým pohledem na profily těchto lidí se najde hned několik, kteří sami v minulosti množili a nabízeli štěňata. Bohužel těmto lidem nedochází, že viníkem Harryho smrti není útulek (jakkoli my sami jsme v útulku AniDef pro pokousání, byť opakovaná, nikdy neutráceli). Nejsou to ani dobrovolníci, kteří se psem odvedli obdivuhodný a profesionální kus práce, ačkoli to bohužel nestačilo. 

Za Harryho smrt, i další minulé i budoucí utracené psy, jsou zodpovědní ti, kdo množí. Ti, kdo  s vidinou roztomilého zážitku nebo snadného zisku přivedou na svět štěňata, o která se po předání novým rodinám už nechtějí nebo nemohou postarat, když nastane problém. Ti, kdo za pár let ani neví, kde jejich štěňata jsou. I Harry se kdysi musel narodit v nějaké rodině. V rodině, co ho jako malého předala nové rodině a nejspíš ani netuší, jak dopadl. A zodpovědní jsou i ti, kdo tyto množitele podporují a štěňata si od nich kupují.

Kolik psů ještě bude muset umřít, než se všichni ti "nabízíme štěňátka" chytnou za nos? Než klesne absurdně vysoké množství stále nově se rodících štěňat tak, aby se útulkům ulevilo a mohli se pejskům, jako byl Harry, skutečně naplno, odbnorně a dlouhodobě věnovat? Aby pejskové, jako byl Harry, mohli žít?

Nekupujte. Adoptujte. 

AniDef - útulek Žim

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger
reklama
reklama
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
ČEZ prodal domy v Hluboké nad Vltavou firmě na zpracování kovů. Ta na nich trží dvakrát víc
NKÚ: MMR má v uzávěrce chyby za pět miliard. Nejsou to vážné nedostatky, reaguje resort
Další články
reklama
reklama