Češi šetřit plynem zvládnou, stačí jim pohled na účtenky. Apel EU je navíc, říkají experti

Na úterním jednání se státy Evropské unie dohodly na snížení spotřeby plynu o 15 procent. V České republice to podle odborníků bude znamenat třeba omezit spotřebu v domácnostech. Podle expertů je to splnitelný cíl.

„Cíle 15 procent jsme konec konců už dosáhli v rámci statistiky za první pololet, a to z jednoduchého důvodu – ekonomický tlak a vysoké ceny,“ popsal pro CNN Prima NEWS analytik ENA Jiří Gavor.

Vůli změnit své chování a návyky ohledně spotřeby plynu a energií vůbec však zřejmě budou muset občané dokázat až v období, které nás teprve čeká. „Jedna věc je posuzovat v tuhle chvíli letní spotřebu a úplně jiná věc je bavit se o spotřebě plynu v zimě. V tuto chvíli se tak dá říct, že se zatím v nejbližších týdnech nic moc zásadního měnit nemusí,“ dodal k tématu ekonom Jan Bureš.

Státy, které spalování plynu dostatečně omezí, budou mít v případě potřeby nárok na pomoc od ostatních členů Unie – do Česka by proto mohl plyn téct ze zásob třeba ze Španělska. „Vím, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. Ale myslím si, že každý rozumí, že je tato oběť nutná. Musíme se o tu bolest podělit,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Drahé „teplíčko“

Čechy tak v zimě čeká šetření. „Patřím také k těm, kteří si potrpí na teplíčko. Ale také pootočím kolečkem termostatu. Jeden stupeň dolů znamená úspora šest procent,“ podotýká Gavor.

Snížení spotřeby bude zatím jen dobrovolné. Pokud ale pět členských států vyhlásí stav nouze, z dobrovolnosti se stane povinnost. Pak už by země neměly na výběr. Podle odborníků by se to Česku vymstilo v případě, že by muselo začít omezovat i průmysl.

„Zvládnout se dá cokoliv. Je otázka, za jaké náklady. Dopady u nejvíce zasažených ekonomik, ke kterým by se Česko beze sporu počítalo, by se mohly pohybovat kumulativně v hrubých odhadech někde mezi pěti až šesti procenty HDP,“ predikoval ekonom.

„Doufám, a jsem v tomto směru optimista, že uspořit 15 procent lze, aniž bychom přistoupili k regulaci a k omezování průmyslových aktivit. Spousta zemního plynu, a to i v rámci průmyslu, se spotřebuje na ohřev teplé vody,“ dodal Gavor.

O výjimku z nových pravidel si mohou zažádat ostrovní země – přestože jsou členy unie, nemají napojení na centrální evropskou plynovou síť. Česko si od celoevropského snížení spotřeby plynu slibuje, že pokud bude nižší poptávka po plynu, jeho cena by nemusela být tak vysoká. Nařízení Rady EU začne platit od srpna.

Tagy:
Španělsko CNN Prima NEWS Evropská unie Česko Rada Evropské unie Jiří Gavor Jan Bureš Jozef Síkela Eno

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
10:56

Ve Šlapanicích bude pokračovat hnutí Čisté Šlapanice, získalo většinu křesel

10:18

Vítězné ANO v Litvínově jedná o koalici, skokanem je komunistka

10:01

Vítězný Nymburk s klidem jedná v Nymburce o koalici, nejprve osloví ODS

09:40

Vítězné hnutí ANO vyjednává v Kroměříži o koalici s pěti dalšími subjekty

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i kartáčky

Nestyďte se říct o příspěvek na bydlení jako o účinnou pomoc v boji s drahými energiemi. Takovou větu mohou lidé slyšet od vládních politiků, kteří propagují příspěvek na bydlení dříve určený zejména pro důchodce nebo matky samoživitelky. Žádost o příspěvek má však i odvrácenou stranu, podle zákona totiž hrozí tvrdé kontroly od úředníků přímo v bytech žadatelů.

Škrábání pravou rukou za levým uchem a 40 let s jednou manželkou. Co padlo v nedělní Partii?

Nedělní Partie Terezie Tománkové po komunálních a senátních volbách přinesla ostrou výměnu názorů i vyhrocené hádky. Tématem ovšem nebyly jen komunální a senátní volby. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se pustil do šéfa SPD Tomia Okamury kvůli skákání do řeči. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si zase rýpnul do exministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že ji ve volbách na domácí půdě nepodpořilo moc lidí. Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky z Partie.

Domácí zpravodajství

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.