reklama

Václav Havel miloval Mercedesy. Jedním jezdil i do práce v pivovaru, kde koulel sudy

Václav Havel, který zemřel před 10 lety, platil mimo jiné za vášnivého motoristu, který nevynechal jedinou příležitost pořádně šlápnout na plyn. Paradoxem doby normalizace bylo, že si jako na Západě uznávaný autor mohl dovolit auta, o kterých se běžným českým občanům ani nesnilo. V oblibě měl Mercedesy.

reklama

Syn významného pražského stavitele Václava Havla staršího a synovec šéfa a zakladatele filmových ateliérů Barrandov Miloše Havla už v raném mládí poznal, jak chutná přepych. Toto období života budoucího prezidenta ale trvalo jen velmi krátce. Počínaje druhou světovou válkou (Havel byl ročník 1936) neměla rodina na růžích ustláno a s únorem 1948 přišla totální společenská i materiální degradace.

Úspěšný autor i motorista

Mladý Václav Havel musel v tvrdých 50. letech místo na FAMU na dva roky na vojnu. Až po ní se začal prosazovat jako dramatik, konečně ho přijali na AMU alespoň k dálkovému studiu. Současně působil jako kulisák a asistent režie v Divadle Na zábradlí. Úspěch jeho hry Zahradní slavnost z roku 1963 Havla katapultovala mezi přední československé dramatiky a díky honorářům za uvádění jeho her na západoevropských divadelních scénách se lepšila i jeho materiální situace.

Ve svých téměř třiceti letech pak dokončil autoškolu, aby si vzápětí pořídil svůj první vůz – pohledný a komfortní francouzský automobil Simca 1000.

Už záhy je hezká, ale poměrně malá Simca úspěšnému autorovi těsná, a proto se po roce nechá zlákat dalším špičkovým francouzským vozem své doby, průkopnickým Renaultem 16, který jej provází i kritickými lety 1967–⁠69, kdy se Havel svými aktivitami definitivně stává v očích režimu nepřátelskou osobou.

Nejparadoxnější situace z pohledu společenského statusu však nastává až počátkem 70. let, kdy je Havlovi v ČSSR zakázána veškerá publikační a jiná veřejná činnost, na Západě je však čím dál žádanějším autorem a neexistuje právní podklad, kterým by bylo možné jej o tamní honoráře zcela připravit, jakkoliv jsou státní bankou daněny až ze 40 %.

Pomocný dělník v Mercedesu

Tak dochází ke slavným bizarním scénám, kdy je Havel kvůli hrozbě uvěznění za trestný čin příživnictví (v ČSSR existovala zákonná pracovní povinnost, Havlovi však jeho činnost byla znemožněna) zaměstnán jako pomocný dělník v Trutnovském pivovaru, do práce však jezdí svým prvním Mercedesem W114/115.

„Kdokoliv, kdo přijel tehdy do práce, mohl parkovat na dvoře, aby nemusel na ulici. Vašek ze začátku taky, ale pak mu to zakázali. On se tomu divil, ale já mu říkám: „Vašku, nediv se. Ředitel má Moskviče, sládek má Moskviče, tady paní mistrová má taky Moskviče a ty si vozíš p*del v Mercedesu,“ vzpomínal po letech jeden z tehdejších spolupracovníků budoucího prezidenta.

Horší vozy než Havel měly samozřejmě také příslušníci StB a SNB, kteří jej ve druhé polovině 70. let provázeli na každém kroku. Havel však své materiální převahy nikdy nevyužíval a snažil se vzdor nezákonné perzekuci s dozorujícími orgány vycházet lidsky, což řadoví příslušníci tajné policie ve vzpomínkách velmi kvitovali.

Z vězení na Hrad

Další disidentské aktivity a neúspěšné snahy o dialog s režimem přivedly Václava Havla na sklonku 70. let na čtyři roky do vězení. Ještě předtím odmítl nabídku StB k emigraci do USA a rozhodl se přes nepřízeň osudu a hrozbu trestního stíhání zůstat v ČSSR. S podlomeným zdravím se vrací z vězení v roce 1983 a za dva roky poté si pořizuje tentokrát lidovější německý model Volkswagen Golf druhé generace s naftovým motorem o výkonu 40 kW.

Tento automobil Havla doprovází v hektických revolučních dnech roku 1989 a stává se na velmi krátkou dobu dokonce prvním prezidentským vozem, aby jej vzápětí vystřídal na rovněž krátký čas dar od portugalského prezidenta Renault 21 TXE. Havel tato ne zrovna prezidentská vozidla preferuje před představou, že by měl usednout na zadní sedadlo sovětského ZILu, které před ním zahříval komunista Gustáv Husák.

V prezidentském úřadu si Havel často stýskal, že z bezpečnostních důvodů nesmí sám řídit. Podle svědků přitom prý řidičské umění ovládal přímo bravurně. Jakmile se tedy vyskytla byť sebemenší příležitost, za volant se vždy rád posadil.

Památná je v tomto směru zejména příhoda z roku 1999, kdy při prezidentské prezentaci zbrusu nové Škody Fabia šlápl v okolí Lán na plyn novinky natolik, že zmizel i ochrance a po okresních silnicích prý pádil i 160 km/h. Když se prezident po dlouhých minutách nezvěstnosti přiřítil zpět na lánský zámek s potutelným úsměvem konstatoval, že nová škodovka je opravdu povedené auto.

Láska jménem Mercedes

V soukromém životě si v 90. letech Havel oblíbil italské vozy Lancia, když postupně vystřídal modely Thema a Kappa. S koncem prezidentského úřadu se však pan prezident opět vrátil ke svým milovaným vozům se třícípou hvězdou a jako soukromá osoba si užíval třeba dlouhých jízd na dovolenou do svého domu v Portugalsku.

Na mercedesech oceňoval především pohodlí na dlouhých cestách. Už tehdy podle něj prý měly výborně potlačené vibrace a skvělé pérování. V posledním desetiletí svého života proto postupně vystřídal Mercedesy třídy R, ML a GL – vždy se silnými osmiválcovými motory. Mercedes nakonec doprovodil Václava Havla před deseti lety i na jeho poslední cestě.

Všechny prezidentovy vozy

V rámci 10. výročí úmrtí českého prezidenta si můžete jednu z hlavních tváří české politiky připomenout filmem s názvem Havel z roku 2020, který je dostupný ve videopůjčovně na webu iPrima.cz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama