Vakcína od Novavaxu je zastaralá. Nechápu, proč na ni „odmítači“ čekají, říká imunoložka

Nová vakcína proti koronaviru Nuvaxovid od společnosti Novavax, na které se podílejí i Češi, má přijít na trh na přelomu ledna a února. Objevují se zprávy, že někteří „odmítači“, již nevěří látkám od firem Pfizer a Moderna, na ni čekají. Podle imunoložky Blanky Říhové z Mikrobiologického ústavu Akademie věd je ale Novavax starý typ vakcíny. Nechápe, proč na ni lidé čekají.

„Vůbec tomu nerozumím,“ kroutila hlavou ve vysílání CNN Prima NEWS Říhová nad otázkou, proč někteří „odmítači“ čekají právě na vakcínu Nuvaxovid od firmy Novavax.

„Vakcína, kterou nabízí Pfizer na základě mRNA, je naprosto dokonalá, technologicky vyvinutá moderní vakcína, která organismus vedlejšími účinky zatěžuje co nejméně. Zatímco nová vakcína bude v podstatě na starém principu. To je pozměněná bílkovina, to znamená S protein, hrotový protein, a k tomu bude muset být dodávána ve spojení s adjuvans (chemická látka, makromolekula nebo celé buňky některých usmrcených bakterií, které zesilují imunitní reakci na podaný antigen, pozn. red.), které je vždy trošku zátěžové. Používáme ho u všech vakcín, jinak to ani nejde, to jen mRNA to nemá. Adjuvans je ale zkrátka určitým způsobem zátěž,“ zdůraznila imunoložka.

„Je to nová vakcína, postavil se na to dům, ale je to prostě starý typ vakcíny,“ shrnula Říhová.

Nuvaxovid má i výhody

Podobně o nové očkovací látce ve vysílání CNN Prima NEWS mluvil i vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny pražské Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík. „Vakcína je podobná, jako byly ty starší třeba na chřipku, je to atenuovaný (oslabený, pozn. red.) virus s určitými antigenními epitopy, který zajistí reaktivitu proti celé koroně viru,“ popsal lékař.

Podle něj by ale látka Nuvaxovid mohla mít i své výhody. „Do jisté míry by mohla mít i výhody proti různým mutacím třeba oproti staré vakcíně. Tam totiž aplikujeme jen spike protein na různém médiu, ať už je to vektorová vakcína, nebo jiná,“ vysvětlil Balík.

Zároveň uznal, že vakcína má i určitou zátěž právě v podobě adjuvans. „Není tak modifikovaná mRNA vakcína jako třeba Pfizer,“ podotkl.

Tyto výhody a nevýhody je podle lékaře třeba sečíst. „Pokud to ale někoho přesvědčí k vakcinaci, je to dobře. Je potřeba, aby se lidé očkovali v co největším množství a bezpečným způsobem,“ dodal Balík ve vysílání CNN Prima NEWS.

Funguje klasickým způsobem

Podle virologa Libora Grubhoffera jde ale spíš o klasickou vakcínu vyrobenou moderními technologiemi. „Jde o vakcínu jiného typu, než jsou ty, které dosud máme k dispozici pro plošné očkování. Označujeme ji jako podjednotkovou. Její účinnou složkou je spikový protein vyrobený speciální technologií. Dosavadní vakcíny jsou genového nebo vektorového typu. To znamená, že účinnou složkou je genetická informace,“ vysvětlil v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS v prosinci Grubhoffer.

Podle virologa by látka měla být minimálně stejně účinná jako ty od společností Pfizer a Moderna. „Novavax dokonce deklaruje, že náběh tvorby specifických protilátek je o něco kratší, přichází po sedmi dnech,“ upozornil.

Grubhoffer spoléhá na to, že díky tomu, že je látka vyrobena právě „klasickým“ způsobem, mohla by přilákat lidi, kteří očkování proti covidu doposud odmítali. „Pevně doufám, že přiláká alespoň část lidí, která nedůvěřuje principu předešlých vakcín. Tuto klasickým způsobem fungující vakcínu by mohla přijmout. Moc bych si to přál,“ podotkl virolog.

Vakcína od Novavaxu by mohla do Česka dorazit na přelomu ledna až února. Hned poté by se látkou mohlo očkovat. „Ministerstvo zdravotnictví objednalo zatím 370 tisíc dávek nově schválené vakcíny od firmy Novavax, tedy pro 185 tisíc lidí. Na druhé čtvrtletí roku jsme přiobjednali 400 tisíc dávek této vakcíny,“ řekl Blesku mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

20:16

Kolín povede dosavadní koalice Změny pro Kolín, Volby pro Kolín a Kolíňáků

19:50

Nacher: Konkurenti kádrují, hledají „vládní“ shodu. Přitom se obsahově shodneme s ODS

19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.