Supermarkety odmítají českou zeleninu. Kromě ceny řeší i zahnutí okurek, stěžují si farmáři

Čeští zemědělci si stěžují, že supermarkety mají často přehnaně vysoké nároky na kvalitu i vzhled zeleniny, a jejich produkty proto odmítají. Navíc prý obchody nechtějí reflektovat zvýšené náklady pěstitelů. Odmítnutá zelenina se pak rychle kazí.

Jan Procházka prodává své produkty menším odběratelům, jakými jsou třeba prodejci na farmářských trzích. V minulosti prodával svou zeleninu i do supermarketů. „Nějakou zkušenost s nimi mám. Samozřejmě, že tam je vždy od těch velkých tlak na nízkou cenu,“ popisuje.

A nejenom na cenu. Řetězce podle zemědělců naléhají také na vzhled. Třeba u okurek požadují, aby byly správně zakřivené. „Je to samozřejmě kvůli skladování, aby se jich co nejvíce vešlo do regálu. U kořenové zeleniny je podmínka, že musí být umytá. Ale když umyjete jakoukoliv zeleninu, tak tím zkracujete její trvanlivost. Tím pádem se začne dříve kazit,“ vysvětluje další úskalí Vladimír Pícha, mluvčí Zemědělského svazu ČR.

Českým pěstitelům se navíc oproti loňsku výrazně zvýšily náklady. Supermarkety ale víc zaplatit nechtějí. Podle Zuzany Přibylové, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy, si koncový prodejci dávají až příliš vysoké marže. „Dost často jsou ceny v obchodech až o sto procent vyšší než ceny, za které prodávají farmáři. Ty ceny, za které prodávají pěstitelé velkoobchodníkům, opravdu nepokrývají zvýšené náklady,“ tvrdí.

Zástupci supermarketů ale dávají jasně najevo, že pokud bude zelenina v zahraničí levnější, koupí ji právě tam. „Zatímco mrkev stojí nákladově stejně v Holandsku i v Česku, tak díky rozdílným podporám se potom na trhu objevuje česká mrkev podstatně dražší,“ vysvětluje Pícha.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) už v otevřeném dopise vyzval supermarkety, aby prodávaly především zeleninu české produkce. Reagoval tak na příběh cibule, která do českých obchodů dorazila až z Nového Zélandu. „To je exces, až jsem se chytil za hlavu,“ zhrozil se před časem šéf resortu zemědělství.

„Pokud je česká nabídka v horší kvalitě a za vyšší cenu, musíme sáhnout po zelenině z dovozu. Pevně ale doufám, že zelináři konečně přestanou brečet a začnou investovat do toho, aby už konečně byli konkurenceschopní,“ hájí obchodníky prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Podle svazu zemědělců je ale cibule z Nového Zélandu ještě z loňské sezony a jelikož je jí přebytek, prodává se do Evropy takzvaně pod cenou.

Tagy:
cibule prodej zelenina Nový Zéland zemědělství obchod Zelinářská unie Čech a Moravy Tomáš Prouza vzhled Jan Procházka Zdeněk Nekula Zemědělský svaz České republiky Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:48

Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti

23:37

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Živě
ON-LINE: Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.